Bylinky pro zdraví i jako skvělé hnojivo na kytky
Bylinkáři v květnu finišují se sběrem kopřivy, vlaštovičníku, břízy nebo smetanky lékařské. A další byliny na ně čekají. Například hloh, jitrocel, řebříček, přeslička a černý bez. Čaj z usušených květů černého bezu je výborný proti nachlazení. To je všeobecně známé.
Sbírá se nejen květ, ale také list, plody i kůra. První výhonky bezu se dají natrhat už v březnu, rozklepou se paličkou na maso a pokládají na bolavá záda a klouby. Ale z černého bezu si můžete vyrobit i postřik na mšice!
Recept jsme se dozvěděli od bylinkářky Hany Binkové z Bítovan:
Stačí zalít natrhané květy černého bezu dešťovou vodou a nechat v zahradní konvici několik dní odstát. Tento nechemický postřik se používá proti mšicím a housenkám.
Z kostivalu se vyrábí zase výborné hnojivo na kytky i zeleninu:
Listy kostivalu napěchujeme do osmilitrového kbelíku, zatížíme a nalijeme na ně 600 ml dešťové vody. Kbelík postavíme na teplé místo, ale ne na přímé slunce. Necháme stát 3 – 4 týdny. Pak přecedíme. Hnojivo vydrží až 6 měsíců v uzavřené lahvi.
Květy bylin se sbírají za suchého počasí, nejlépe před jejich úplným rozvitím. Suší se co možná nejrychleji ve stínu, například na vzdušné půdě a ukládají se v suchých tmavých nádobách, aby nezhnědly.
Pozor! Kopřiva má největší účinek do 15. května. Potom se její léčivé účinky zmírňují. Pokud jste ještě nestačili nasbírat její listy, nevadí. Další silné období této byliny nastane na konci srpna a v září.
Bylinky na zahrádce
Tymián - v těchto dnech už se může stříhat, vyrábí se z něj mast, která je výborná při rýmě a kašli. I malým dětem se s ní může potírat hrudník a místo pod nosem
Meduňka - meduňkový sirup vyrobený za studena pomáhá na uklidnění nervů a psychiky, uklidňuje také bušení srdce, je vhodná do čajů na spaní společně s kozlíkem, mučenku a chmelem
Rozmarýn – používá se na kloktání při bolestech v krku, čistí žaludek
Máta – několik lístků máty a kousek citronu ve vodě nejen osvěží náš dech, ale také působí dobře na zažívání, na migrénu nebo na bolesti uší
Řepík -protizánětlivá a čistící bylinka do mastí i čajů, také se v těchto dnech může stříhat
Pelyněk - tinktura na zažívání (používá se při nechutenství, nadýmání, křečích trávicího traktu nebo když je nám těžko po jídle)
Šalvěj - má hojivé účinky, při chorobách krku, dásní, vhodná tinktura na výplach dutiny ústní a na afty
Ptačinec nebo také žabinec je sice plevel na záhonech podobně jako přeslička, ale je to také vynikající bylina vhodná na výrobu čaje. Ten je dobrý na močový měchýř, obklady na hemeroidy, spolu s jitrocelem a přesličkou rozpouští hleny v dýchacích cestách
Kostival - kořen se používá na mast, čaj vhodný při potížích žlučníku, žaludku a čistí střeva, z listů se vyrábí výborné hnojivo
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.