Černý bez je magický. A můžete si z něj vyrobit i „šampaňské“

6. červen 2023

Před heřmánkem smekni, před bezem si klekni. Tohle staré rčení připomněl v červnové Radioporadně i zahradník František Hlubocký. Černý bez je podle něj právem považován za magickou rostlinu.

„Dodnes jsou vidět velké keře černého bezu přímo u vchodů do starých venkovských domů. Černý bez měl ochraňovat štěstí v domě. Jeho vynikajících účinků pro naše zdraví bychom si ale měli vážit i dnes,“ říká zahradník.  

Bezinky, černá bzinka, habzina, smrdibez, kozíček, pukač či smradlavka, i takové přezdívky si kvůli své specifické vůni vysloužil černý bez. Přesto se dodnes udržely tradiční recepty, které připravovaly naše prababičky. Známé jsou kosmatice, což je v podstatě květ obalený v pivním těstíčku a osmažený jako řízek.

„Šampaňské“ z bezu

Babička Františka Hlubockého vyráběla z květů černého bezu tzv. šampaňské. Recept si zahradník dodnes pamatuje a připravuje i pro svou rodinu.

„Do okurkové láhve natrhejte zhruba 30 květů, na litr vody dávám přibližně 10 dkg cukru, babička tam vhodila jednu hrst. Přidala citrón nakrájený na kolečka. Někdy i kousek kvasnic, ale když neměla, nevadilo to. A nechala na teplém místě stát. Během pár dnů začal nápoj perlit. To byl čas, kdy se tekutina přecedila přes síto a nalila do lahví. Perlivý výluh z černého bezu se uchovával v lednici a my děti jsme si užívaly šampusový mejdan,“ směje se zahradník František Hlubocký.

Jak zaštipovat rajčata a okurky nakládačky? Poslechněte si v záznamu pořadu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.