Češi jsou národem rybářů. Na talíři nám ale ryby příliš nevoní
Jsme národem rybářů. Je to dané tím, že rybářství má u nás velmi dlouhou a bohatou tradici. Český rybářský svaz sdružuje podle tiskového mluvčího Lukáše Mareše 264 000 rybářů, z toho je 11 000 žen. Nejvíce se zaměřují na lov kapra.
„Kapr je totiž naprosto univerzální i v kuchyni. Celkově si z našich vod rybáři odnesou jeden a půl milionu kusů ryb, což je dva a půl tisíce tun. Proto každoročně vysazujeme do rybníků a řek ryby za přibližně 260 milionů korun. Při vysazování se zaměřujeme na původní druhy. Hodně se chytají také dravé druhy, je to přece jen akčnější chytání. Jsou to hlavně candáti, štiky, sumci a pstruzi,“ říká Lukáš Mareš a dodává, že Češi jsou po právu kritizováni za to, že jedí málo ryb.
Tatarák ze pstruha
I ve státech, které nejsou zdaleka tak rybářsky vyspělé jako Česká republika, se konzumují ryby mnohem více. A dokládá to i statistika. Češi sní v průměru pouhých pět kilogramů ryb za rok na osobu. Z toho je jen kilogram a půl sladkovodních.
Tiskový mluvčí Českého rybářského svazu Lukáš Mareš je nejen zdatným rybářem, ale i jedlíkem ryb. „Milujeme tatarák z ryby, to je pro mě a manželku nejlepší záležitost. Je to velmi jednoduché. Používáme pstruhy, které vykostíme, maso nameleme, přidáme sůl, pepř, olivový olej a trochu dijonské hořčice a dobrota je na světě,“ usmívá se rybář.
Kolik dětí vychovává v rybářských kroužcích Český rybářský svaz? A kolik rybářských revírů obhospodařuje? Poslechněte si v záznamu pořadu.
Související
-
Pusť a chyť, aneb když má rybář ryby rád nejenom na talíři
První povolenku získal Ota Gutwirth ve dvanácti letech od té doby jsou ryby jeho velkým koníčkem, kterému se oficiálně věnuje 28 let.
-
Sen sportovního rybáře? Jednoznačně kapr dvacet plus!
Sportovní rybáři nechytají ryby proto, aby si na nich pochutnali. Jejich cílem je ulovit obřího kapra, pokochat se jeho mohutností, vyfotit si ho a pustit zpátky do vody.
-
Bambusový prut a žížala na háčku? Do módy se vrací retro rybaření
Chtěli jste začít rybařit a pořád to odkládali? Začněte hned. Nakonec i léto strávené u vody na rybách může znamenat příjemnou dovolenou. Jak na to poradil Ota Gutwirth.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.