Češi mají ke svým autům vztah. Žijí s nimi v průměru 15 let

10. srpen 2017
03745995.jpeg

Dáváme autům jména a často se k nim chováme jako k domácím mazlíkům. Přesto se ale trh s novými auty u nás pohnul a poptávka převyšuje nabídku.

Podle prodejce vozů Jakuba Ježka dávají lidé také velký důraz na barvu. A v tom může být úskalí. Ne všechny barvy totiž mívají prodejci na skladu. A tak se na nové auto sestavené podle přání zákazníka čeká i několik měsíců.

Při výběru auta si stanovte priority

Důležité je, co od nového vozu čekáte, za jakým účelem ho pořizujete, kolik odhadem najezdíte za měsíc kilometrů, po jakých silnicích jezdíte a do jaké cenové relace se chcete vejít. Pokud v autě trávíte skoro celý den, potřebujete co nejvíce pohodlí. Automatická klimatizace je nezbytností, podobně jako elektrická okénka a tempomat.

Druhé nebo třetí auto do rodiny slouží zase pro cesty do města k nakupování a všude se vejde při parkování. To všechno byste měli probrat s prodejcem v úvodním rozhovoru. Pokud partneři kupují společné auto, měli by se zajímat oba. Občas se stává, že manžel objedná auto, vybere detaily. Teprve na druhou schůzku vezme manželku a najednou je všechno jinak.

Převáděcí vůz – levnější alternativa

Přibývají zákazníci, kteří věří jen novým vozům a nedokážou si představit vůz po někom. Jako o něco levnější alternativa se nabízí vůz předváděcí. Takový vůz slouží několik měsíců obchodníkovi k výstavním akcím a testovacím jízdám. „Setkávám se s tím, že zákazníci argumentují tím, že se auto určitě tzv. honí. Ale není to pravda. Je v našem zájmu auto šetřit a zachovat jeho kvalitu. Zákazník po půl roce kupuje auto jako nové,“ říká prodejce aut Jakub Ježek.

Pokud ale chcete ušetřit, vybírejte ze základní nabídky barev. Ty metalické bývají o deseti tisíce dražší.

Nejnovější trend - auto na operativní leasing

Nejvíc lidí kupuje auta na spotřebitelský úvěr. „Zaplatíte část vozu prodejci a následně zbytek v měsíčních splátkách. Dá se to přirovnat k nákupu čehokoliv na splátky. Velký pozor si dejte na úrokovou sazbu a na celkový přeplatek. Velmi často je součástí splátek pojištění vozu,“ říká Jakub Ježek.

Další možností je operativní leasing. Je to poměrně mladá služba. Vůz máte v pronájmu za stanovenou měsíční splátku, ve které je často započítán servis, pojištění, pneumatiky, silniční daň, poplatek za rádio, dálniční známka atd. Na začátku se stanoví, na jak dlouho auto chcete a kolik ročně najedete. Je to moderní hlavně u firem s větší flotilou aut. Ale v poslední době využívají tento druh i klasičtí zákazníci. Velkou oblibu má operativní leasing v západní Evropě a v Holandsku.