Chcete mít zdravý česnek? V říjnu nakupte, namořte, usušte, ale nesázejte!

4. říjen 2022

V říjnu je ideální čas pro nákup sadbového česneku. Velmi důležité je nakoupit sadbu od prověřeného pěstitele. Česnek totiž v poslední době sužuje mnoho nemocí. Jednou z nich je hnědá skvrnitost, což je houbová choroba, druhou mikroskopický škůdce vlnovník. Jak se jich zbavit?

„Vlnovník provádí česneku opravdu velkou neplechu. Je to mikroskopický škůdce, který se vyskytuje hlavně v teplejších oblastech a žije na povrchu. Jeho vývoj naše oči na podzim nepoznají, teprve okolo Vánoc zjistíte, že česnek je nepoužitelný. Moje babička říkala, že česnek tzv. spouchne, zešedne, scvrkne se a můžeme ho vyhodit,“ konstatuje pardubický zahradník František Hlubocký.

Jak mořit česnek a kdy sázet

Výsadbou kvalitní sadby můžete předejít mnoha problémům. Koupenou paličku vezměte, rozloupněte, špatné stroužky vyhoďte a zdravé namořte. K namoření se používá sirný přípravek sulka, který zabraňuje množení škůdce vlnovníku. Připravte roztok podle návodu a namořte.

Klíčící stroužky česneku

„Dříve bylo zvykem česnek namořit a hned sázet. To je špatně. Správné je česnek namořit, potom co nejrychleji usušit a suché stroužky schovat. Se sázením počkejte minimálně do poloviny listopadu. Země by neměla mít více než pět stupňů. Tím předejdete výskytu houbových škůdců, které způsobují hniloby a skvrny,“ radí zahradník a přidává další dva tipy:

  1. Zbývající roztok sulky nalijte do konve a nařeďte přibližně 1:6. Zalijte pozemek, kde budete česnek sázet.
  2. Nesázejte česnek nikdy na místo, kde jste ho měli před rokem nebo dvěma lety.

Kdy je správný čas na sázení cibulovin a jak uskladnit muškáty? Poslechněte si celý záznam pořadu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.