Chorvat Pavlic přišel o Zlatou přilbu. Zůstala po ní jen rozbitá vitrína

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zlatá přilba. Trofej v 67. ročníku závodu vyhrál Chorvat Pavlic

Chorvatský plochodrážní jezdec Jurica Pavlic. Přišel o zlatou přilbu, kterou vyhrál v roce 2015. Neznámý pachatel mu ji ukradl ze stadionu v Dolním Kraljevci. Tam ji měl vystavenou. Zůstala po ní ale jen rozbitá vitrína.

Pavlic ji umístil do síně slávy na chorvatském stadionu. Tato část byla přístupná jen při závodech. I ta chvíle ale nenechavcům stačila.

„Měl vystavenou Zlatou přilbu a motocykl, se kterým ten závod vyhrál, ale teď už je tam jenom ta motorka,“ řekl o krádeži předseda Svazu ploché dráhy a hlavní organizátor Zlaté přilby Petr Moravec.

Trofej zloděj jen tak neprodá

Předseda závodu nechápe, k čemu zloději může trofej být. „Vůbec nevím, kdo může takovou věc ukrást, protože to je věc, která se nedá prodat. Jsem přesvědčen o tom, že kdyby ji někde nabídl, tak přilba je očíslovaná, je jedinečná, každý rok je jiná. Největší cenu má pro toho, kdo ten závod vyhrál.“

Zlatá přilba je ve světě ploché dráhy výjimečná a nenapodobitelná. „Bylo mi ho líto, protože když se něco takového stane, tak nevíte co dělat. Je to něco jiného, než když vám někdo ukradne peněženku. Doklady oběháte a seženete nové,“ dodal Moravec.

Pavlic se o svou přilbu příkladně staral, leštil ji, opečovával, trofeje si vážil. A podobně to mají i další její držitelé. „Jsou samozřejmě přilby, které jsou uloženy v depozitáři pardubického Východočeského muzea, jsou přilby, které pečlivě opatrují jejich majitelé a mají je v trezorech, jako například Milan Špinka nebo Tomáš Topinka“.

Pětinásobný vítěz závodu Jiří Štancl rád některou ze svých přileb veřejnosti ukáže. Nedávno byla v pardubickém muzeu i výstava, na kterou jednotliví úspěšní závodníci přilby zapůjčili. A byly patřičně zabezpečené. Třeba právě proto, aby se předešlo tomu, co se stalo teď v Chorvatsku.

Čtěte také

„Bylo to pojištěné a chráněné, muzeum bylo na to velice pečlivé a ti, kteří přilby zapůjčili, se zajímali o to, jestli to má muzeum chráněné,“ říká předseda Svazu ploché dráhy Petr Moravec. Jestli se ale Pavlicova přilba s pořadovým číslem 67 vrátí zpátky svému majiteli, není jasné.

67. Zlatou přilbu v roce 2015 vyhrál Jurica Pavlic