Chuť sirupů vyladila k dokonalosti. Ingredience musí být v harmonii stejně jako barvy obrazu
Malířka a módní návrhářka Jana Baboráková vyrábí sirupy už 35 let. V poslední době se jejich přípravě věnuje profesionálně. K jednotlivým ingrediencím do svých sirupů přistupuje s velkým respektem. Ladí je tak dlouho, dokud není absolutně spokojená s chutí, kterou si představuje.
„Já ke každému novému sirupu přistupuju jako k obrazu. Přemýšlím, jak bych jednotlivé barvy – v tomto případě ingredience - namíchala a zkombinovala. Nejvíc mě bavil fenyklový sirup, který si můj manžel původně spletl s koprem. Pro mě to byla výzva. K fenyklu jsem přidala citrón, pomeranč a ještě další suroviny, které neprozradím,“ říká Jana Baboráková, která se kvůli sirupům přestěhovala s manželem na statek do Přestavlk na Chrudimsku.
Chuť fenyklového sirupu vyladila do takové dokonalosti, že jí vynesl titul Mls Pardubického kraje 2020.
Šípkový sirup je pracný, ale vyplatí se
Na šípek chodí Baborákovi do Edenu. Takovou přezdívku dali místu v Přestavlkách, kde místní lidé vysadili třešňový sad a rostou tam i hložinky, trnky a šípky. Ty jsou letos už otrhané. Šípek je podle Jany Baborákové stále opomíjený, lidé ho nahrazují rakytníkem.
Čtěte také
„Pro mě šípek bude vždy na prvním místě. Je to nádherný český plod. Já jako dítě jsem si jednou spletla přesnídávku s šípkovým pyré. Ochutnala jsem, a na tu úžasnou chuť nikdy nezapomenu. Ve chvíli, když jsem se poprvé rozhodla vyrobit šípkový sirup, jsem si představila tu chuť z dětství,“ popisuje umělkyně.
Šípkový sirup se sametovou chutí
Nasbírejte šípky, naložte je na 24 hodin do vlažné převařené vody. Když šípky změknou, můžou se pasírovat. Pasírujte tak dlouho přes cedník, dokud nevymáčknete ze šípků všechno dobré.
„Dnes už mám lis, ale dřív jsem si navlékla chirurgické rukavice a rukou šípky rozmačkávala a rozmačkávala. Pak už to šlo přes cedník v pohodě. Když je směs propasírovaná, přidávejte další ingredience podle chuti. Já dávám citrón, kdo má rád, tak přidá zázvor. Cukr je nezbytný kvůli konzervaci. Jinak nic nepřevářím ani nepasteruju, jde mi o zachování veškerých vitamínů. Ke konzervaci používám jedině kyselinu sorbovou,“ uzavírá Jana Baboráková.
Související
-
Víno, sirup, med, kapary i sud. To všechno se dá získat z lípy
Lípa je královnou medonosných rostlin. Vůni lipového květu prý včely cítí z tříkilometrové vzdálenosti. A lipový med je jeden z nejlepších.
-
Připravte si vlastní mátový sirup nebo šťávu z fialek
Jaký sirup je podle Michaely Naumecové nejlepší na osvěžení? Mátový, na který nám dokonce dala svůj originální recept. Levandulové a bezové sirupy mají podle její z...
-
Multivitamíny, které v obchodě neseženete, jsou zadarmo a rostou kolem nás
Nejste si jisti tím, jestli vitamínové tablety z lékárny zlepší vaši imunitu? Bylinkářka Radka Svatošová nabízí pár receptů, které vás nebudou nic stát.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.