Další privatizace městských bytů v Pardubicích nebude. Město chce naopak bytů víc
Prodat staré městské byty a získat tak peníze na výstavbu nového nájemního bydlení, do kterého pak město Pardubice nebude muset dlouho investovat. S takovým návrhem přišla pardubická ODS. Vedení města však privatizaci odmítlo. Výstavba dalších bytových domů v Pardubicích je stále nejistá, i když se opozice i koalice shodují, že by pomohla snížit tržní ceny bytů i nájemného ve městě.
„Máme tzv. zbytkové byty, které jsou v bytových domech, které město nevlastní, vlastní je společenství vlastníků, je to asi 11 bytových domů. Tak je tam třeba například 15 bytů a dva z toho jsou byty městské, což je pro město absolutně nevýhodné,“ říká pardubický opoziční zastupitel Vítězslav Štěpánek (ODS).
Prodat? Neprodat
Tyto byty patří k těm, které by podle něj město mělo prodat. Získalo by tak peníze na investici do nové výstavby městských bytů, do jejichž oprav by pak magistrát nemusel dlouho investovat. „Těchto bytů je asi 35 až 40, takže kdybychom je prodali po dvou milionech, tak máme třeba 80 milionů základ na nějakou novou výstavbu,“ dodal Štěpánek.
Čtěte také
Jakoukoli privatizaci bytů koalice odmítá. Připouští ale, že by výstavba dalších bytových domů mohla snížit tržní ceny v Pardubicích. Jak doplňuje náměstek primátora Jakub Rychtecký (Žijeme Pardubice), ve městě je teď 140 pozemků určených pro výstavbu.
„Máme cca 140 pozemků podle územního plánu určených pro bytovou výstavbu, pro bydlení nebo pro výstavbu rodinných domů. Městských pozemků je přes 40 určených pro výstavbu. Uvidíme, kde by ta cesta mohla být nejrychlejší,“ naznačil Rychtecký.
Kde bude stavět město?
Na některých parcelách chtělo také stavět město. Je to například ulice K Polabinám na sídlišti Závodu míru, čeká ale ještě na územní studii. Magistrát také plánuje novou výstavbu v Husově ulici.
„Za dvěma bytovými domy se čtyřmi vchody, kde město provedlo částečnou rekonstrukci těchto objektů, jsou pozemky určené pro výstavbu komunitního bydlení po schválení nového územního plánu,“ dodal Rychtecký.
Zmíněný územní plán město připravuje už 16 let. I přesto je ale stavba bytového domů v Husově ulici zatím nejpravděpodobnější. Na komunitní bydlení, které je tam v plánu, jde totiž snáze získat dotaci. Na rozdíl od běžných městských nájemních bytů, kde by město muselo najít jiný zdroj financování.
Mohlo by vás zajímat
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Bradáčová vstoupila do kauzy špiona, který měl rozvědku okrást o tři miliony. Soud ho předtím očistil
-
‚Žena patří do kuchyně.‘ Mladí australští muži jsou větší sexisti, data poukazují na sílící vliv ‚manosféry‘
-
Trumpovy deportace: matku poslali do Venezuely, otce do Salvadoru, malá dcera je v USA u čtvrtých pěstounů
-
Nejtěžší zápas života, říká otec bratrů Zbořilových o finále extraligy. Jednou by je rád viděl v jednom dresu