Děti do ZUŠek nesmí, školné ale platit musí. Proč?
Distanční výuka je momentálně na výsluní. Dálkově se nějaký čas učí už i na základních uměleckých školách. Všechno se ale nahradit nedá.
„Zvykli jsme si poměrně rychle, protože jsme museli. V loňském březnu jsme byli všichni trochu vykulení, nikdo netušil, jak dlouho ta situace potrvá. Rozjezd smysluplné distanční výuky chvíli trval, ale teď už jsme v tomto naprosto zběhlí,“ soudí Miloš Šír, zástupce ředitele ZUŠ Pardubice, Havlíčkova.
Jeden na jednoho zůstalo
I při distanční výuce si „liduška“ zachovala individuální kontakt se žáky. „Někteří nedisponují rychlým připojením. V takovém případě jsme s rodiči domluvení, že nám posílají třeba nahrávky svěho domácího snažení a učitelé jim poskytují zpětnou vazbu. Distanční výuka funguje velmi dobře na všech oborech.“
Výjimky bychom přesto podle Šíra našli: „Moc se nedaří souborová hra a hra v různých orchestrech. Hrát současně na dálku opravdu nejde.“
Odliv se nekoná
Velký strach mělo vedení ZUŠ Havlíčkova z možné reakce rodičů v těchto nových podmínkách. „Docházka k nám je čistě dobrovolná a zároveň placená. Byl jsem ale příjemně překvapený, že s námi rodiče drží tu pomyslnou basu. V pololetí se odhlásilo několik žáků, což bývá běžný stav i během obvyklých roků. Hned jsme je nahradili novými žáky. Byly to děti, které se k nám původně z kapacitních důvodů nevešly.“
Proč se vůbec pořád platí školné? „Děti k nám nechodí, ale škola musí fungovat dál. Musíme platit energie, veškeré provozní náklady. Je potřeba pečovat o nástroje, dokupovat nástrojový park.“
Miloš Šír podotýká, že taky škole přibyly náklady, které dřív neměla. „Museli jsme dovybavit celou školu výpočetní technikou, vybudovat výpočetní sítě, serverové stanoviště, aby vůbec on-line výuka v plné kvalitě byla možná. Pomáhá nám taky náš zřizovatel, tedy město.“
Související
-
Děti hloupé nebudou. Ale výuka na dálku ovlivní sociální vývoj, tvrdí ředitelka školy
V půlce října se zavřely školy a tak to mělo zůstat do 2. listopadu. Už je jasné, že tento scénář se bohužel nenaplní.
-
ZUŠ Havlíčkova funguje sto let. Vznikla hned po válce
Pardubické základní umělecké školství je staré skoro jako republika. Nebýt první světové bylo by možná ještě starší. Letos si to můžete připomenout.
-
Trolling, kyberšikana, podvodníci. Skrytá hrozba distanční výuky
Už při první vlně covid-19 učitel informatiky Tomáš Hameberger s kolegy založil platformu Digitální pohotovost. Pomáhá školám zavádět moderní nástroje pro distanční výuku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.