Dítě koníčky nepotřebuje, do 6 let jsou nejdůležitější rodiče

20. červen 2018

Vychovat zodpovědné a sebevědomé dítě s vlastním názorem by chtěl každý rodič. Jde o to, co všechno jsme pro to ochotni udělat. Navíc mnozí dědíme výchovné metody našich matek a otců, které ne vždy jsou správné.

Prvních šest let je klíčových

Začít s výchovou bychom měli co nejdříve. Odborná literatura uvádí, že až 85 procent osobnosti dítěte je vytvořeno do šestého roku, říká Kateřina Novotná z Akademie rodičovství. Od narození až do této doby je důležité, věnovat se dítěti co nejvíc. Nabyde tak klíčové znalosti a dovednosti pro celý život.

Potřebuje dítě koníčky?

Češi jsou experti v tom, vymyslet ratolestem množství zájmových kroužků týdně s dobrým úmyslem, rozšířit dětem obzor, aby se mohly rozvíjet.

Děti si hrají na slepou bábu

„Hodně se rodiče ptají, jestli děti opravdu potřebují organizovanou zábavu. Můžu upřímně říct, že nepotřebují. To jsou pouze ambice rodičů, posouvat dítě dál a vzdělávat ho. Někdy má lepší efekt třeba společná rodinná procházka lesem, kdy narazíte na okousanou šišku a vy můžete vysvětlit, která zvířata si na ní pochutnala,“ usmívá se lektorka Kateřina.

Děti jsou schopné v průběhu života najít si to svoje, co jim sedí a co je bude bavit. Mnohé na to přijdou až v dospělosti.

Ukažte dětem správné hodnoty

Většinou chceme vlastním dětem dopřát to, co jsme v dětství neměli. Máme-li možnosti a finance, bereme je k moři, zahlcujeme dárky, kupujeme značkové oblečení a drahé mobily. Už si ale neuvědomujeme, že od takto nastavené laťky se budou automaticky odrážet, aniž by poznaly někdy nouzi. S tou si pak těžko poradí.

Tolerantní výchova ničí dětem hodnoty. Jsou nezvladatelné, zlé a ničeho si neváží

Chlapec, dítě, kluk

Shovívavá výchova končí špatně. Děti, kterým rodiče nevymezili hranice, mají problémy se sebeovládáním. Chybí jim motivace, disciplína a odpovědnost.

„Finálovou metou rodičovství je, zajistit dětem samostatný vstup do života. Proto jim umožněte, převzít si zodpovědnost, která je nepředatelná. Neptejte se stále, jestli už mají dodělané úkoly, nehlídejte, jestli zamkly dveře, nevozte je všude autem. Dejte jim šanci, být samostatnými a nevzbuzujte v nich strach, že to samy nezvládnou a že na ně není spolehnutí,“ vysvětluje lektorka Kateřina Novotná.

6 přístupů, které dětem nepomohou

Pokud chcete vychovat sebevědomé dítě, které navíc bude mít určitou sebeúctu, těchto přístupů byste se ve výchově měli vyvarovat:

  1. manipulace
  2. citové vydírání
  3. nálepkování
  4. zastrašování
  5. moralizování
  6. srovnávání s ostatními
autor: Věra Říhová
Spustit audio

Související