Do Česka přichází účinnější model rozvodové praxe. Kvůli dětem

14. březen 2018

Skoro každé druhé manželství u nás končí rozvodem. Více než polovině přihlížejí děti. K tomu, aby se jich rozvod dotkl co nejméně, by měl přispět nový model rozvodové praxe. Ten vznikl už před dvaceti lety v Německu.

„Jedná se o tzv. Cochemský model. Tato praxe je postavená hlavně na spolupráci soudů, orgánů sociálně právní ochrany dětí a neziskových organizací. Ti se snaží společně mírnit konflikt mezi oběma rodiči a směřují ho tak, aby dítě trpělo rozvodem co nejméně,“ řekla za společnost Chocem.cz lektorka Markéta Nováková.

V čem je kouzlo důstojného rozvodu

Hlavní kouzlo tohoto nového postupu spočívá ve spolupráci vstupů jednotlivých profesí do řešení rodičovského konfliktu. Je to hlavně spolupráce soudu, orgánů sociálně právní ochrany dětí, mediátorů a dalších neziskových organizací.

Proč (ne)vstoupit do manželství? Přečtěte si všechna pro a proti

svatba (ilustrační foto)

Manželství dnes není v kurzu. Přestože s sebou nese řadu finančních výhod, Češi dávají přednost volnému svazku. Ke svatbě je nemotivuje ani narození potomka nebo fakt, že rozvést se v dnešní době je snadné.

„Ti všichni by se měli společně seznámit s daným případem a propojit své zkušenosti ku prospěchu dítěte. A tzv. táhnout za jeden provaz. Podle Cochemského modelu si vyříkají, kdo má co v kompetenci, kdo co umí dobře vyřešit, a jaká bude jejich společná řeč vůči rodičům. Taková práce je pak mnohem účinnější, než když každý pracuje sám na svém hřišti,“ říká Markéta Nováková.

Cochemský model na Pardubicku

V České republice se Cochemský model začíná uvádět do praxe. Pardubicko není výjimkou. Prvním krokem je společné setkání manželů hned na začátku rozvodového řízení s OSPOD, tedy s orgánem sociálně právní ochrany dětí.

„To je první a velmi důležitý krok. Dosud je to tak, že se s OSPOD setká jen jeden z manželů. A ten podá svou verzi. To je samozřejmě špatně. Tam, kde aplikují nový model, se zavádí společná schůzka rodičů na OSPOD. Oba partnery to už od začátku učí vzájemné komunikaci a schopnosti domluvit se,“ uzavírá Markéta Nováková.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.