Do Česka přichází účinnější model rozvodové praxe. Kvůli dětem
Skoro každé druhé manželství u nás končí rozvodem. Více než polovině přihlížejí děti. K tomu, aby se jich rozvod dotkl co nejméně, by měl přispět nový model rozvodové praxe. Ten vznikl už před dvaceti lety v Německu.
„Jedná se o tzv. Cochemský model. Tato praxe je postavená hlavně na spolupráci soudů, orgánů sociálně právní ochrany dětí a neziskových organizací. Ti se snaží společně mírnit konflikt mezi oběma rodiči a směřují ho tak, aby dítě trpělo rozvodem co nejméně,“ řekla za společnost Chocem.cz lektorka Markéta Nováková.
V čem je kouzlo důstojného rozvodu
Hlavní kouzlo tohoto nového postupu spočívá ve spolupráci vstupů jednotlivých profesí do řešení rodičovského konfliktu. Je to hlavně spolupráce soudu, orgánů sociálně právní ochrany dětí, mediátorů a dalších neziskových organizací.
Proč (ne)vstoupit do manželství? Přečtěte si všechna pro a proti
Manželství dnes není v kurzu. Přestože s sebou nese řadu finančních výhod, Češi dávají přednost volnému svazku. Ke svatbě je nemotivuje ani narození potomka nebo fakt, že rozvést se v dnešní době je snadné.
„Ti všichni by se měli společně seznámit s daným případem a propojit své zkušenosti ku prospěchu dítěte. A tzv. táhnout za jeden provaz. Podle Cochemského modelu si vyříkají, kdo má co v kompetenci, kdo co umí dobře vyřešit, a jaká bude jejich společná řeč vůči rodičům. Taková práce je pak mnohem účinnější, než když každý pracuje sám na svém hřišti,“ říká Markéta Nováková.
Cochemský model na Pardubicku
V České republice se Cochemský model začíná uvádět do praxe. Pardubicko není výjimkou. Prvním krokem je společné setkání manželů hned na začátku rozvodového řízení s OSPOD, tedy s orgánem sociálně právní ochrany dětí.
„To je první a velmi důležitý krok. Dosud je to tak, že se s OSPOD setká jen jeden z manželů. A ten podá svou verzi. To je samozřejmě špatně. Tam, kde aplikují nový model, se zavádí společná schůzka rodičů na OSPOD. Oba partnery to už od začátku učí vzájemné komunikaci a schopnosti domluvit se,“ uzavírá Markéta Nováková.
Související
-
Mluvte s dětmi o problémech v rodině. Mlčení v nich vyvolává...
Naše děti se často mohou dostat do úzkých. Ne vždy rozumí světu dospělých, přestože vnímají jeho atmosféru. Nejvíce jsou citlivé na vztahy v rodině. Jak pomoci děte...
-
Máte problémy v rodině? Řešení můžete najít s mediátorem
Úspěšný, rychlý a kultivovaný způsob řešení rodinných sporů za pomoci mediátora vede ke smíru. Mediace je neformální, mimosoudní proces, do kterého jdou obě strany ...
-
Tolerantní výchova ničí dětem hodnoty. Jsou nezvladatelné, zlé a ničeho si neváží
Shovívavá výchova končí špatně. Děti, kterým rodiče nevymezili hranice, mají problémy se sebeovládáním. Chybí jim motivace, disciplína a odpovědnost.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.