Do kvalitního vína sirup? I to je v létě možné, připouštějí vinaři
Kvalitní víno je součástí narozeninových letních oslav. Ale napadlo by vás ředit ho sirupem? Pro milovníky dobrého vína je to barbarství. Na druhou stranu je to trend, který uspokojí zákazníky, kteří mají raději sladší víno. Podle odbornice Veroniky Kmoníčkové už i ve Francii nabízejí variantu vína a sirupu z levandule. V moravských vinařstvích zase boduje kombinace s bezinkovou šťávou.
Pokud chcete vyzkoušet míchaný osvěžující nápoj, dejte si Hugo Spritz. Do sklenice vymačkejte šťávu z limetky, přidejte mátu a asi šedesát mililitrů bezového sirupu. Promíchejte a přilijte šedesát mililitrů sektu a dvacet mililitrů sody. Drink doplňte drceným ledem.
Láhev v tubusu udrží svou teplotu
Je dobré podávat láhev s vínem v tubusu, který udržuje teplotu vína vyndaného z lednice. Šumivá vína se dávají do nádoby s ledem. Bílá a červená vína jen do tubusu.
Čtěte také
„Ale v létě se dá i pro bílé víno použít „ajskýbl“, tedy kýbl s ledem,“ usmívá se Veronika Kmoníčková. A hodí se šumivá vína ke grilovanému masu?
„Sekty se k masům nepodávají. Ty jsou vhodné spíš jako uvítací nápoj na začátku oslavy. Ale polosuché sekty se hodí ke sladkým dezertům. Bílá vína jsou typická pro bílá masa, a také pasují k zelenině, těstovinám, salátům, zapečeným cuketám, lilkům a podobně. Červená vína jsou vhodná k těžším a tučnějším pokrmům. Červené pasuje k hovězímu masu, ke zvěřině i k houbám.
Související
-
Studentka si nosí víno do školy, za odměnu ji pošlou do Ruska
Někdo spojí příjemné s užitečným a někdo práci se školou. Právě toho využila studentka z pardubického Gymnázia Mozartova Natálie Šafářová.
-
Víno pijte pro dobrou náladu, ne na smutek, říká Oldřich Bujnoch
Ne nadarmo se říká, že dobré víno je jako dobrý aforismus. Obojímu se musí napřed porozumět, neboť pak teprve je lze správně vychutnat. Abychom si tedy mohli víno v...
-
Pokojová teplota, doslazování a další mýty o víně
O víně koluje mezi lidmi stále spousta nesmyslů. Ať už se týkají jeho kvality, barvy nebo způsobu servírování. Vybrali jsme pro vás hned několik z nich, které uved...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.