Studentka si nosí víno do školy, za odměnu ji pošlou do Ruska
Někdo spojí příjemné s užitečným a někdo práci se školou. Právě toho využila studentka z pardubického Gymnázia Mozartova Natálie Šafářová. Zazářila v soutěži a díky tomu se chystá na výlet do Moskvy.
Jinak pracuje v rodinném vinařství a její projekt zaujal v krajském kole soutěže EXPO Science Amavet. Jmenoval se tajuplně: Vliv terroiru na senzorické a analytické parametry vína. „Terroir je taková francouzská představa toho, co všechno na víno působí. Jde o spojení přírodních elementů a lidských rozhodnutí. Potvrdila se moje hypotéza, že terroir víno velmi ovlivňuje. Zabývala jsem se jím na území České republiky.“
Terroir pomáhá konzumentům najít správná vína. „Když budeme třeba vědět, že nám chutnají minerální vína, koupíme si je z Mikulovska a nepůjdeme třeba do Strážnice. V posledních letech se trendy obrací hlavně k autentickým vínům. Snažíme se omezovat chemii. Důležitá je taky doba, kdy se víno sbírá. Vinař to musí přesně načasovat a stihnout.“
Znát víno i jazyk
Natálie postupuje do národního finále s právem účasti v soutěži v Rusku. „Těším se, mám trochu obavy, ale určitě to je velký úspěch. Část obhajoby byla v angličtině. Právě v Moskvě už bude v angličtině obhajoba celá. Když máte vědomosti a poznatky, tak už není tak náročné je přeložit do angličtiny,“ myslí si.
Jste znalci? 10 otázek odhalí, co víte o víně

Pít víno je prý zdravé, alespoň to tvrdí stále více odborníků, a to včetně lékařských kapacit. Je ale potřeba si vybrat víno kvalitní. A pít ho v přiměřené míře. Víno se hodí k řadě příležitostí.Víte ale, jak si ho vychutnat co nejlépe? A jak si víno správně vybrat? Co vlastně o víně víte?
Za rok ji čeká maturita a chtěla by pokračovat ve studiu na vysoké škole. „Jednou bych chtěla mít svůj hotel. Mám ráda ekonomii, společenské vědy. Baví mě česká literatura a když na to přijde, tak i matematika. Předmět vinařství by určitě smysl měl, ale hodilo by se i stolování. Mnohdy lidé ani nevědí, jak se u stolu a ve společnosti mají chovat.“
K vínu modrookou blondýnu přivedl otec, který ji doporučil na brigády na vinařských ochutnávkách. „Postupně jsem se učila různá vinařská moudra a začínala jsem i ochutnávat. Závislost na alkoholu nehrozí, i když si rádi sklenku dáme. Když si chcete víno opravdu vychutnat, neberete ho s nějakou vervou a s tím, že se chcete opíjet.
Související
-
Čajová královna z Poličky vaří v osmnácti nejlepší čaj na světě
Studentka střední školy v Poličce umí čaj uvařit opravdu báječně. Díky němu a svým schopnostem vyhrála Kateřina Vymazalová soutěž v Číně.
-
Šprechtění je jedna velká dřina. Jazyk člověk musí denně pilovat
Kdybyste kamkoliv na světě dovezli Anetu Roubovou, neztratila by se tam. Ovládá hned několik cizích řečí. V soutěži Němčinář roku obsadila druhé místo v republice.
-
Trefa! Patnáctiletá mistryně světa sní o olympijské lukostřelbě
Magdaléna Šrutová z Pardubic se letos stala mistryní světa ve 3D lukostřelbě. Kromě toho má na kontě i evropský titul a spoustu dalších ocenění.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.