Do obchodu s vlastními krabičkami? Bezobalových prodejen je už přes šedesát

Zákazníci si budou moci vybrat, zda si zboží odnesou ve vlastním nebo vratném obalu.
Zákazníci si budou moci vybrat, zda si zboží odnesou ve vlastním nebo vratném obalu.

V posledním roce rostou obchody bez obalu jako houby po dešti. A přibývají lidé, kteří tam chtějí nakupovat. Už je nebaví brát z regálů potraviny zabalené v hromadách plastů, které nabízí většina hypermarketů.

V České republice je zatím obchodů bez obalu šedesát tři a dalších šedesát vytvořilo ve svých prodejnách bezobalovou sekci, kde prodávají například sušené ovoce, těstoviny nebo stáčenou drogerii.

Obchody bez obalu jsou menší a najdete tam potraviny, které si zákazníci většinou odnášejí ve svých vlastních nádobách a sáčcích. Ať jsou to těstoviny, mouka, sýry, salámy nebo mléko.

„Ideální je, když přijdete do obchodu s něčím, co jste zvyklí používat doma. Tím pádem s tím máte menší práci. Mohou to být skleněné, umělohmotné nebo plechové dózy, látkové pytlíky a podobně,“ vysvětluje jedna ze zakladatelek obchodu bez obalu v Pardubicích Kamila Skalecká. V tomto obchodě mají i tzv. obalovou banku, kam můžete přinést sklenice, které vám doma přebývají a někdo jiný je využije.

Obchody bez obalu zaštiťuje nezisková organizace Bez obalu, která pomáhá všem, kteří se rozhodnou otevřít si takový obchod. Zájemci mohou projít školením a podívat se do obchodů, které už fungují.

Zákazníci obchodů bez obalu

O své zkušenosti se podělila Kamila Skalecká: „ Jsou dvě skupiny lidí. Ta první bydlí blízko obchodu, vyhovuje jim krátká vzdálenost, a to, že mohou nakupovat bezobalovým způsobem, je pro ně bonus.

Kamila Skalecká a Kateřina Boráňová ve své bezobalové prodejně

Další skupinou jsou lidé, kteří si hledají cestu do obchodu bez obalu i z větší vzdálenosti. Jedou k nám na kole klidně přes celé město,  mají košík vepředu i vzadu nebo batoh na zádech, ve kterém mají připravené prázdné obaly. To jsou natolik uvědomělí zákazníci, že si odepřou i trochu pohodlí.“

I supermarkety redukují plastový odpad

Trend šetřit životní prostředí se objevuje i v supermarketech. I tam už mají bezobalové sekce a regály se zbožím bez obalu. Stále více firem vyvíjí samosypy, což jsou samospádové násypníky, které usnadňují bezobalový obchod a prodej.

„V supermarketech se začínají objevovat ekologické uličky, kde projdete mezi regály a nenajdete tam plasty. Například v Holandsku jsou v tomto hodně napřed. I u nás půjdou supermarkety redukcí plastového odpadu. Ministerstvo životního prostředí na tom pracuje. Ta kampaň v těchto dnech je poměrně silná,“ uzavírá s optimismem Kamila Skalecká.

Spustit audio

Související