Do Pardubic se sjíždí šachisté z celého světa. Začíná Czech Open a MČR v Hospodském kvízu

13. červenec 2023

Přelom července už tradičně v Pardubicích patří mezinárodnímu festivalu šachu a her Czech Open. Několik desítek turnajů v různých hrách letos ještě doplní MČR v Hospodském kvízu.

„Budou tady hráči ze všech pěti světadílů, z více než padesáti zemí. Letos bude mít rekordní návštěvu z Jižní Koreje, odkud dorazí asi 60 šachistů,“ říká k účasti ředitel festivalu Jan Mazuch.

Návrat Korejců

Mezi účastníky bude celá řada osobností šachového světa. „Největším favoritem je Sergej Movsesjan, který se pokusí zvítězit počtvrté. Ale máme zde i Jiřího Štočka, který vyhrál v roce 2019 a dalších zhruba dvacet velmistrů a 40 mezinárodních mistrů,“ říká Mazuch.

Čtěte také

Na festivalu bude k vidění i řada dalších zajímavých her i soutěží. „Pokud by to neměly být vyloženě šachy, tak bych návštěvníky pozval na víkend od 14. do 16. července, kdy budou soutěže ve skládání Rubikovy kostky. Tam očekáváme rekordních 120 účastníků.  A v sobotu by se měla objevit nová hra Mathesso, kterou vymyslel Karel Janeček a ta zde bude prezentována poprvé.“

Pivo a kvízy

Souběžně s festivalem Czech Open se o víkendu od 14. července odehraje také Mistrovství české republiky v Hospodském kvízu. „Troufnu si říct, že to je největší vědomostní soutěž v České republice, myslím si, že na jednom místě v republice v jednu dobu nenajdete víc chytrých mozků než v Enteria aréně v Pardubicích,“ říká pořadatel mistrovství Radim Petružálek.

Přihlásit se do soutěže můžete až do páteční 15. hodiny na stránkách mistrikvizu.cz. Stačí dát dohromady dvou až osmičlenný tým. „Máme tam i pražský tým iMumlynáti, ve kterém budou tři lovci z pořadu Na lovu. Jsem sám zvědavý, jestli tento tým bude v těch nejvyšších příčkách,“ dodává Petružálek.

Součástí mistrovství je také turnaj ve stolním fotbalu. „Každoročně máme zapůjčené fotbálky, letos by se mělo účastnit asi 130 dvojic,“ doplňuje Petružálek.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.