Expozice pardubického letectví roste v Kuněticích. Časem z ní má být velké Kašparovo muzeum
Pardubice a okolí jsou zásadní pro české létání. Přesto dodnes čekají na prostor, kde by se to uceleně připomínalo.
Už v 90. letech se lidé kolem Aviatické pouti pokoušeli postavit repliku letounu Jana Kašpara. „V roce 2019 jsme tuhle myšlenku s dalšími kolegy obnovili. Zakoupili jsme první aeroplán, repliku prvoválečné stíhačky a od té doby jsme pořídili dalších pět aeroplánů. Snažíme se krok za krokem mapovat historii létání včetně leteckého modelářství na území celého Pardubického kraje. Do budoucna jednáme o zřízení opravdu velkého muzea inženýra Jana Kašpara. Zatím máme na letišti v Kuněticích hangár a takzvanou Expozici pardubického letectví. Od příštího roku bychom měli mít k dispozici další hangár,“ říká pilot Jan Rudzinskyj.
Průlet kolem Kuňky
Nadšenci mají dvě repliky Kašparových letounů. „Blériot XI. Právě s ním inženýr Kašpar provedl první lety, které předváděl veřejnosti. Ten další, větší konstrukce, dvoumístný, se kterým pak udělal ten slavný let Pardubice-Praha, je momentálně na dílně a prochází letovými testy. Bude mít premiéru na příští Aviatické pouti 7. a 8. června 2025.“
Osobně do Kunětic můžou lidé zavítat ve čtvrtek 29. srpna mezi 16. a 19. hodinou. „Hangár je běžně plný letadel a nemůže být otevřený veřejnosti. Když je vyndáme ven, je expozice přístupná. Někdy po 17. hodině uvidíte naše letadla z ochozu hradu Kunětická hora. My kolem vás opravdu budeme opravdu v úrovni očí létat s historickými replikami i originály. Předvádíme je tedy v úplně jiné perspektivě než kdekoliv jinde,“ slibuje Rudzinskyj.
Poslední letošní létání je v plánu na 28. září. Postupně by mohly přibýt i termíny pro školy.
Jaká další letadla jsou v hangárech? A kdo ve své době šlapal na paty Janu Kašparovi? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Před 110 lety vzlétl Jan Kašpar ku Praze. Letěl na svatbu
Ve čtvrtek 13. května 2021 uplynulo 110 let od legendárního dálkového letu Jana Kašpara z Pardubic do Prahy. Co všechno mu předcházelo, připomněl historik Jan Tetřev.
-
Když mě odmítli v aeroklubu, fakt to bolelo, vzpomíná akrobatický pilot Rudzinskyj
Jan Rudzinskyj vyrostl v Rybitví a žije v Pardubicích. Ve škole byl průšvihář. Být zaměstnán po sametové revoluci ho nebavilo, proto založil reklamní agenturua začal létat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.