Fontána v pardubických Bubeníkových sadech čeká na opravu. Není ale jisté, že se dočká

4. červenec 2024 12:59

Fontána v Bubeníkových sadech v Pardubicích má neobvyklý tvar a připomíná tak trochu části dračího těla. Architekt Petr David ji vyrobil ze stříkaného betonu, který je v pastelových odstínech šedé, modré, růžové a žluté. V centru města stojí tento vodní prvek už skoro 30 let. Poslední dva roky ale nefunguje.

„Ta technologie dožila,“ říká starosta prvního městského obvodu Filip Šťastný (ANO). Fontána je sice postavená v 90. letech, ale samotná technologie pochází už z let šedesátých.

„Ta nová fontána byla de facto obestavěna kolem té staré technologie, což nám dneska brání v nějaké jednoduché výměně té technologie,“ dodává Šťastný.

Vodní prvek bez základů

Prvním problémem je, že jedna vana je prasklá, protože pod ní nejsou základy a je potřeba je tam případně doplnit. Vážnější obtíží jsou ale podle předběžných zjištění nefunkční původní čerpadla a rozvody. Radnice si proto nechá vypracovat odborný posudek na cenu rekonstrukce vodního díla. „Řekne nám, jestli vůbec je možné to opravit a případně za kolik,“ říká Šťastný.

Fontána v Bubeníkových sadech v Pardubicích v době, kdy ještě chrlila vodu

Zastupitel městské radnice Bohdan Šeda (Piráti), který je zároveň stavebním historikem, je ale přesvědčený, že náklady na opravu nebudou zas tak vysoké. „Podle sdělení úřadu je prostě nefunkční a obtížně opravitelná. Já osobně tomu příliš nevěřím, já si myslím, že to je jenom otázka chtění a vůle, že by nestálo ani příliš finančních prostředků ji zprovoznit.“

Z fontány květináč?

Radnice totiž přišla i s variantou úplné domolice vodního prvku. Starosta Štastný ale tvrdí, že by v tomto případě městský obvod do radikálního rozhodnutí zapojil i veřejnost. „Vím, že k tomu mají Pardubáci nějaké citové pouto. Bavili bychom se o tom, jak tu fontánu můžeme nahradit, jestli vybudovat nějaký jiný vodní prvek, jiné umělecké dílo, nebo je třetí možnost, že bychom fontánu využili jinak, třeba květinovým záhonem. Dílo by tam zůstalo a v lokalitě vedle by se vybudoval jiný vodní prvek.“

S tím ale Bohdan Šeda nesouhlasí: „Já si myslím, že rozhodně to, co už máme, je to umělecké dílo, funguje to, je to oblíbené mezi obyvateli, takže je lepší věci opravovat, než je ničit a nahrazovat novými.“

Anonymní anketa na sociálních sítích se zatím postavila za rekonstrukci vodního díla.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy