Funkce hejtmana byla nejtěžší, říká senátor Radko Martínek

7. březen 2016

Největší audioportál na českém internetu

Radko Martínek (ČSSD) | Foto: Štěpán Kotrba

Funkce hejtmana byla nejtěžší, říká senátor Radko Martínek

Od roku 2012 je senátorem za Svitavsko, před tím byl hejtmanem Pardubického kraje a starostou Moravské Třebové. Vstupuje do druhé půlky svého mandátu. Jeho očekávání v Senátu se prý naplnila. Naším hostem byl senátor Radko Martínek z ČSSD.

Zpočátku existence Senátu byl prý vůči této ústavní instituci skepticky. Teď ale říká, že v horní komoře je politická kultura mnohem vyšší než v Poslanecké sněmovně. Radko Martínek také říká, že Senát opravuje chyby v zákonech čím dál tím častěji a tím potvrzuje své opodstatnění.

Východočeská spolupráce

Senátoři zvolení na východě Čech spolu podle slov Radko Martínka konstruktivně spolupracují. Celkově jsou podle něj vztahy v Senátu mnohem věcnější, než u kolegů v dolní komoře. Senátorů je méně a v horní komoře není tak důležitý boj mezi koalicí a opozicí.

Vztah senátora k voliči

Senátorské dny pro voliče sice Radko Martínek sice ve své kanceláři má, ale mnohem raději za lidmi vyjíždí do terénu. Tato setkání považuje na senátorské práci za nejzajímavější. Původně si Radko Martínek myslel, že bude mít senátorských kanceláří v regionu více, zájem voličů o návštěvu byl ale vlažný, takže v této praxi nepokračoval.

Senátor nebo hejtman?

Radko Martínek může srovnávat funkce senátora a hejtmana. Výkon hejtmanské funkce byl podle jeho slov nejobtížnější. Dělat hejtmana je podle něj těžší, než třeba vykonávat funkci ministra. Být senátorem je úplně jiná role.

Řešení konkrétních problémů

Má vůbec senátor moc něco podnikat pro urychlení řešení problémů? Podle Radko Martínka prý nepřímo ano. A to tím, že „otravuje“.

Například situace ohledně silnic I/34 a I/35 je ale pro senátora velké sousto a je neutěšená. Momentálně proto pracuje na změně zákona, který se týká výkupu pozemků. Mnohem efektivnější je, jak říká Radko Martínek, intervenovat pro vyřešení více lokálních problémů jednotlivých měst a obcí.

Příklad? Třeba výstavba vlakových přednádraží ve Svitavách a Moravské Třebové. Radko Martínek se dále zaměřuje na opravy památek v Pardubickém kraji. Tomu se věnuje velmi intenzivně a rád. Dlouhá léta je v Komisi pro záchranu architektonického dědictví.

autor: nov

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.