Hamry, Seč a Křižanovice. Nová kniha ukazuje, co zkrotilo Chrudimku

16. únor 2023

Hlavní řeka Železných hor dokáže zaujmout. V plné parádě ji zachycuje dílo Chrudimka, řeka tří přehrad. Tvoří ho hlavně fotografie, ale i populárně-naučné texty.

Největší část knihy patří Seči. „Inspirovala mě publikace pana Adámka, kterou vydaly Vodní zdroje Chrudim. Zachycovala příběh výstavby přehrady. Moc se mi líbil, ale bylo to hodně odborné. Domluvili jsme se s dvěma autory této knihy, pány Adámkem a Douckem, že vydáme Chrudimku a zahrneme do ní přehrady, zátopy, historii, všechno,“ říká další autor a nakladatel Jiří Razskazov.

Devastující záplavy

Celý tok řeky v historii trpěl povodněmi. „Přívalové deště vedly k ničení majetku a maření lidských životů. Už na konci 19. století se proto začalo uvažovat o regulaci Chrudimky. Vznikl komitét pro vybudování přehrad. Nejdřív byly Hamry. Následovala přehrada na Seči. Výstavbu Křižanovické přehrady přerušila druhá světová válka. Dobudovala se až v 50. letech.“

Nakladatel Jiří Razskazov

Hlavní přehrady Chrudimky jsou tedy tři, ale hloubavý čtenář by jich napočítal pět. „Při výstavbě Seče se počítalo s energetickým využitím a naplánovala se takzvaná Seč II u Padrťského mlýna. Zároveň Křižanovice mají pod sebou vyrovnávací nádrž Práčov. Na Chrudimsku je tak v podstatě přehrad pět,“ připouští Razskazov.

Seč má výsadní postavení v knize i díky blízkosti Pardubic. „Podle hlasů se mi potvrdilo, že to lidi zajímá. Dali jsme dohromady fotografie po roce 1945, kdy na slavném ostrůvku bývali vodní skauti. Zachytili jsme i chaty včetně podnikových, které tam postupně rostly. Málokdo z obyvatel Pardubic v 60. a 70. letech nebyl na Seči.“

Karanténa na řadě

Chrudimka je 51. kniha, kterou Razskazov od roku 1990 vydal. „Plánuju třeba publikaci, která by shrnula historii pardubické válečné nemocnice známé jako Karanténa. Dokonce v pražském technickém muzeu existuje její velký sádrový model. Věnuju se tomu, co znám, co mě baví a zajímá. Čtenáři bývají tedy většinou místní patrioti, ale třeba Pardubické restaurace a hotely se překvapivě dobře prodávaly i v Praze. Navzdory konkurenci internetu, čteček knížky pořád vycházejí a zájem o ně trvá.“

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.