Hasiči dokončili kontroly provozoven s únikovými hrami. Z deseti prošly jen dvě

22. červenec 2019

V souvislosti s lednovou tragédií v prostorách únikové hry na severu Polska provedli hasiči v období od ledna do května v Pardubickém kraji deset kontrol provozoven, které nabízejí únikové hry.

Úplně bez nedostatků byly pouze dvě provozovny. Celkový počet zjištěných nedostatků bylo 56 a zahájeno bylo šest správních řízení.

Podstatou únikových her bývá uzamčení účastníků hry v daném prostoru, v některých případech i jejich připoutání, svázání, zakrytí očí šátkem apod. Při kontrole byl kladen zvláštní důraz na způsob zajištění úniku hráčů z prostor, kde hra probíhá. 

„Hráčům musí být umožněno opuštění prostor únikové hry i bez pomoci osob zvenčí. Únik hráčů, který by byl závislý pouze na osobě, která hru kontroluje (roommaster), nemohl být považován za zajištění trvalé volnosti únikových cest,“ upřesnila Kateřina Shejbalová  z oddělení prevence HZS Pardubického kraje.

Zmenšené dveře a chybějící revize

„Při kontrolách v Pardubickém kraji bylo osm objektů užívaných v rozporu s kolaudačním rozhodnutím,“ uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

Kromě chybějících kolaudací a revizí elektroinstalací a elektrospotřebičů neměly zejména dveře správnou velikost. Měly původně sloužit pro únik lidí, jenže provozovatel je pro účel hry zmenšil, což je proti bezpečnostním předpisům.

Nejčastěji se příslušníci HZS Pardubického kraje setkávali s tím, že kontrolovaný subjekt neměl danou provozovnu zkolaudovanou pro účely únikové hry. Dále to byly chybějící revize na elektroinstalaci a elektrické spotřebiče. Některé otvory (zpravidla dveře), které původně sloužily pro únik osob, byly zmenšené v rámci simulace nějaké hry, což je špatně.

autor: sov | zdroj: HZS Pardubického kraje
Spustit audio

Související