Hejtmanství stáhlo žádost z územního řízení na výstavbu centra inovací v Pardubicích
Krajský úřad zastavil územní řízení na stavbu nového inovačního centra v pardubické vilové čtvrti v ulici Ke Tvrzi. Učinil tak na žádost investora, kterým je pardubické hejtmanství. Nutno říct, že projekt za stovky milionů korun vyvolal odmítavé reakce. Někteří místní si ho nepřejí, mají obavy, že jim v relativně poklidné ulici vyroste vícepatrová kancelářská budova i s parkovištěm.
Podle textu vydaného rozhodnutí krajského úřadu tímto krokem hejtmanství reagovalo na odvolání některých lidí proti již vydanému územnímu rozhodnutí pro inovační centrum. Žádost stáhl kraj hlavně proto, aby projektant zohlednil připomínky účastníků řízení.
„Z pohledu Pardubického kraje je stavba v souladu mimo jiné s územním plánem, ale také dalšími regulativy a měla vydané územní rozhodnutí. Nyní však v souvislosti s novým stavebním zákonem dochází k podání v rámci tzv. jednotného společného řízení o povolení záměru, což na záměru Pardubického kraje nic nemění,“ řekl mluvčí hejtmanství Dominik Barták.
Jinými slovy, hejtmanství s výstavbou centra inovací v ulici Ke Tvrzi nadále počítá. Podle Bartáka v těchto dnech už také podalo žádost o dotaci, která má zaplatit část nákladů. Stavební povolení ale zatím kraj nemá.
Odpor místních
Některým místním se ale záměr kraje nelíbí. Například Ondřej Pelinka, který v ulici ke Tvrzi bydlí, argumentoval tím, že se pětipodlažní prosklená budova nehodí do okolní zástavby rodinných domů a sdílel obavy dalších lidí, že do ulice přivede dopravu a místní přijdou o klid.
Nespokojení obyvatelé hledali už na jaře zastání u zastupitelů prvního městského obvodu, ti nakonec výstavbu inovačního centra všemi hlasy odmítli. Jenže přijaté usnesení s připomínkami na stavební úřad z malé radnice tehdy vůbec nedorazilo. Prý nedopatřením, jak přiznal starosta Filip Šťastný (ANO). Klíčové pro investora ale je, že stavba není v rozporu s územním plánem.
Nová budova centra inovací by měla sloužit jako sídlo klíčových hráčů v oblasti inovací. Pod jednou střechou by tak byla krajská hospodářská komora, podnikatelský inkubátor P-Pink, regionální rozvojová agentura a společnost CzechInvest. To centrum by se mělo zabývat třeba tzv. cirkulární ekonomikou, což je způsob, jak maximálně využívat odpad pro jeho opětovné využití v energetice a průmyslu a míň tak zatěžovat životní prostředí.
Související
-
Pětipodlažní kancelářská budova v pardubické vilové čtvrti? Místní stavbu odmítají
Lidé z vilové čtvrti v ulici Ke Tvrzi v Pardubicích, kde sídlí i dětský domov, nechtějí mít před domy pětipodlažní prosklenou kancelářskou budovu.
-
Proporce a nápaditost. Bulharskou ulici zdobí dvě meziválečné vily
V malebném zákoutí Pardubic poblíž Matičního jezera vznikly v polovině 20. let minulého století dvě krásné vily. Jejich autorem je známý pardubický architekt Karel Řepa.
-
Je menší, ale hlubší. Matiční jezero v Pardubicích je po roce a půl odbahněné
Odbahnění Matičního jezera v Pardubicích je hotové. Vodní plocha, která vznikla v roce 1910 po oddělení slepého ramene Chrudimky, byla za tu dobu plná sedimentů.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
S ruským pasem na Ukrajinu. Cesta za manželem je trnitá, popisuje žena z Kyjeva
-
Prezidentský pardon pro syna: Biden ho dostatečně nevysvětlil, Trump toho využije, míní amerikanista
-
Policie na nás hodila kanystr slzného plynu, říká protestující. Demonstrace v Gruzii trvají již čtyři dny
-
Zpěvák Elton John přišel o zrak. Oznámil to při premiéře muzikálu, pro který složil hudbu