Hlad po manganu žene velký těžební projekt u Chvaletic dopředu
Obce, kraje a stát letos očekávají o několik stovek milionů korun vyšší příjmy z povinných odvodů z těžby nerostného bohatství. Třeba z uhlí, ropy, kaolinu nebo stavebního kamene. Projevit by se tak mělo loňské navýšení úhrad, které těžební společnosti odvádějí jako kompenzace za negativní dopady své činnosti na okolí. Další příjmy pak stát očekává i s blížící se těžbou manganu u Chvaletic.
Povinné úhrady z těžby manganu se na rozdíl od jiných nerostů nezměnily, tabulkově je to nadále 2309 korun za tunu, zatím totiž není důvod k navýšení úhrad. Mangan se zatím u Chvaletic netěží. Ale přípravy na jeho dobývání nabírají na obrátkách.
Firmě Mangan Chvaletice se už podařilo získat potřebné pozemky od obcí Chvaletice a Trnávka, od loňska má také klíčový posudek EIA o vlivu na životní prostředí a teď nově i souhlas báňského úřadu k využívání budoucího dobývacího prostoru. Jde o rozsáhlou oblast starých odkališť po historické těžbě pyritu. Letos také firma zažádá o razítko k vlastní hornické činnosti. Její spuštění plánuje na rok 2028. Mezitím chtějí těžaři postavit velký zpracovatelský závod v areálu chvaletické průmyslové zóny.
Čtěte také
Podle generálního ředitele těžební firmy Jana Votavy půjde o výrobní závod s vlakovou vlečkou a další průmyslovou infrastrukturou. S odkališti, tedy zdrojem suroviny, bude propojený technologickým mostem. V halách budou umístěné stroje a zařízení potřebné pro technologický proces výroby vysoce čistého manganu – tedy síranu manganatého a kovového manganu.
25 % evropské spotřeby
Firma předpokládá, že tam vyrobí asi 50 tisíc tun cílového produktu ročně. Samotnou těžbu plánují na 25 let a přinést by měla až 400 nových pracovních míst. Podle těžařů má projekt potenciál pokrýt asi čtvrtinu spotřeby manganu pro výrobu baterií na evropském trhu.
S plánovanou těžbou dlouhodobě nesouhlasí například obec Řečany nad Labem. Podle starostky Michaely Matouškové (STAN) mají obavy z negativních dopadů na životní prostředí, například z toho, že část výroby bude na chemické bázi. A problémy by podle ní mohl způsobit i příliv nových pracovních sil s rodinami, což by mohlo vytvořit tlak na kapacity tamních škol a školek a taky na ubytovací možnosti.
Naopak benefity z těžby očekávají sousední obce Trnávka a Chvaletice. Ve hře jsou pro ně nejen příjmy z pronájmu nebo prodeje pozemků v oblasti odkališť, ale taky z těch povinných odvodů z budoucí těžby.
Související
-
Těžaři spouštějí v průmyslové zóně v Chvaleticích zkušební linku na těžbu manganu
Chvaletická odkaliště jsou největším zdrojem manganu na území Evropské unie a mají potenciál nahradit až třetinu spotřeby manganu pro výrobu baterií na evropském trhu.
-
Mangan z Chvaletic může výrazně zasáhnout do výroby hybridních aut
Světoví hráči automobilového průmyslu sledují zásoby manganu ve Chvaleticích. Tamní naleziště je klíčové pro výrobu nízkoemisních aut na elektrický a hybridní pohon.
-
Těžaři chtějí v Chvaleticích do 4 let začít dobývat mangan
Zhruba do čtyř let se chtějí do sousedství Chvaletic na Pardubicku nastěhovat těžaři. Geologický průzkum potvrdil, že tamní stará odkaliště jsou bohatá na mangan.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Dost bylo kolaboranta Fica, skandovali Slováci v ulicích. Jen v Bratislavě se sešlo na 60 tisíc lidí
-
Češi nejvíce věří Harrisové a Macronovi. V hodnocení zahraničních politiků dopadl nejhůře Putin
-
Muskovo gesto byl nacistický pozdrav. Ne jen hození srdce do davu, myslí si filozof jazyka Koblížek
-
Všichni v týmu se zvedáme, zlepšili jsme běh a střelba se také daří, pochvaluje si po sprintu Hornig