Hlad po manganu žene velký těžební projekt u Chvaletic dopředu

9. leden 2025 11:07

Obce, kraje a stát letos očekávají o několik stovek milionů korun vyšší příjmy z povinných odvodů z těžby nerostného bohatství. Třeba z uhlí, ropy, kaolinu nebo stavebního kamene. Projevit by se tak mělo loňské navýšení úhrad, které těžební společnosti odvádějí jako kompenzace za negativní dopady své činnosti na okolí. Další příjmy pak stát očekává i s blížící se těžbou manganu u Chvaletic.

Povinné úhrady z těžby manganu se na rozdíl od jiných nerostů nezměnily, tabulkově je to nadále 2309 korun za tunu, zatím totiž není důvod k navýšení úhrad. Mangan se zatím u Chvaletic netěží. Ale přípravy na jeho dobývání nabírají na obrátkách.

Firmě Mangan Chvaletice se už podařilo získat potřebné pozemky od obcí Chvaletice a Trnávka, od loňska má také klíčový posudek EIA o vlivu na životní prostředí a teď nově i souhlas báňského úřadu k využívání budoucího dobývacího prostoru. Jde o rozsáhlou oblast starých odkališť po historické těžbě pyritu. Letos také firma zažádá o razítko k vlastní hornické činnosti. Její spuštění plánuje na rok 2028. Mezitím chtějí těžaři postavit velký zpracovatelský závod v areálu chvaletické průmyslové zóny.

Čtěte také

Podle generálního ředitele těžební firmy Jana Votavy půjde o výrobní závod s vlakovou vlečkou a další průmyslovou infrastrukturou. S odkališti, tedy zdrojem suroviny, bude propojený technologickým mostem. V halách budou umístěné stroje a zařízení potřebné pro technologický proces výroby vysoce čistého manganu –  tedy síranu manganatého a kovového manganu.

25 % evropské spotřeby

Firma předpokládá, že tam vyrobí asi 50 tisíc tun cílového produktu ročně. Samotnou těžbu plánují na 25 let a přinést by měla až 400 nových pracovních míst. Podle těžařů má projekt potenciál pokrýt asi čtvrtinu spotřeby manganu pro výrobu baterií na evropském trhu.

S plánovanou těžbou dlouhodobě nesouhlasí například obec Řečany nad Labem. Podle starostky Michaely Matouškové (STAN) mají obavy z negativních dopadů na životní prostředí, například z toho, že část výroby bude na chemické bázi. A problémy by podle ní mohl způsobit i příliv nových pracovních sil s rodinami, což by mohlo vytvořit tlak na kapacity tamních škol a školek a taky na ubytovací možnosti.

Naopak benefity z těžby očekávají sousední obce Trnávka a Chvaletice. Ve hře jsou pro ně nejen příjmy z pronájmu nebo prodeje pozemků v oblasti odkališť, ale taky z těch povinných odvodů z budoucí těžby.

autor: Ondřej Wolf
Spustit audio

Související