I senioři jedou s dobou. Na polygonech testují, jak jsou za volantem zdatní

18. červen 2018

Člověk by se měl vzdělávat v každém věku. A platí to i o řízení automobilu. Proto vznikl projekt Jedu s dobou, který umožňuje starším řidičům zdokonalit dovednosti v řízení automobilu.

Projekt funguje v osmi městech ČR na polygonech, v jejichž výbavě jsou kluzné fólie na rovině i v zatáčkách. Adrenalin řidiči zažijí i na smykových deskách, nebo v  aquaplaningových vanách. Všechna tato zařízení si můžou zdarma vyzkoušet od 65 let věku a ověřit si tak své řidičské schopnosti.

Obsahem vzdělávacího programu je teoretická a praktická část. Teorie je zaměřena na změny v legislativě a bezpečnou jízdu.

„Je to o tom, zopakovat si v základě to, co by měl každý řidič vědět. Podmínkou je, mít své vlastní auto. Možná byste čekali, že k nám přijíždějí ve Škodě 120, nebo ruskou Ladou 2101 (žigulík), ale není to tak. Je skvělé vidět, jak hledí na svoji bezpečnost a většina z nich zaparkuje na polygonu moderní a novodobá auta,“ usmívá se lektor vzdělávání řidičů Vít Jedlička.

Nejnebezpečnější úseky v republice: dva ze tří jsou v Pardubickém kraji

Vážná dopravní nehoda v Tuněchodech

Pojišťovna Allianz po roce vydala mapu nejnebezpečnějších silničních úseků. Nově se na ní objevila i dvě místa z Pardubického kraje, která v nelichotivém žebříčku obsadila celorepublikové druhé a třetí místo.

Projekt je finančně podporován fondem zábrany škod. S vyšším věkem narůstá nejen riziko vzniku škody z povinného ručení, ale také podíl na nehodách s úmrtím. Zvýšená intenzita silničního provozu a technologie moderního vozidla jsou pro seniory rizikovými faktory, kterým se hůře přizpůsobují.

Důležité proto je, aby se řidiči udržovali v kondici a znali možnosti současných moderních aut.

Výuka ve Vysokém Mýtě i Hradci Králové

„Řidiči senioři nás velmi mile překvapují, je to s nimi super. Famózně se chovají, poslouchají a zajímají se.  Za mě a za celý náš tým dávám jedničku,“ pochvaluje si Vít Jedlička.

Ve Východních Čechách se do projektu Jedu s dobou můžete přihlásit na polygonech ve Vysokém Mýtě a v Hradci Králové.

Co je dobré si oprášit:

  • pravidla silničního provozu
  • změny v dopravní legislativě
  • nové dopravní značení
  • zdravovědu
  • technologii v nových autech

Jak probíhá s lektory praktický tréning, si můžete poslechnout ze záznamu.

autor: Věra Říhová
Spustit audio