Indická čočková polévka. Trocha exotiky na středoevropském stole nemůže nikdy uškodit

Dnes si připravíme tzv. „obědovou polévku". Tak většinou doma říkáme hustým polévkám, které směle s kouskem pečiva nahradí vydatný oběd. Mezi nejoblíbenější patří například gulášová, fazolová, dýňová, rajčatová a třeba i čočková.

V průběhu let se změnily názory odborníků na spoustu potravin. Některé dříve doporučované jsou dnes diskutabilní a naopak. S vědeckým výzkumem se také zpřesnily hodnoty zastoupení vitamínů a minerálů v různých potravinách. 

Ingredience
 • 200 g červené čočky
 • 1 litr zeleninového vývaru
 • 1 cibule
 • česnek
 • 1 polévková lžíce strouhaného zázvoru
 • 3 středně velké brambory
 • 2 mrkve
 • 2 rajčata
 • kari koření
 • půl kávové lžičky kurkumy
 • půl kávové lžičky chili koření

Ovšem jedním z mála jídel, které dříve i dnes vévodí zdravému jídelníčku, zůstávají polévky.

Nakonec i naše babičky a prababičky dobře věděly - že „polévka je grunt“. Dobře to věděly, často to říkaly a my tuhle větu říkáme často také. Je to totiž pravda - dobrá polévka je prostě základ! Naši předkové to věděli lépe než my, a tak si polévku dopřávali každý den.

Možná to bylo také tím, že byla levným jídlem, zároveň ale vydatným a zdravým. Proto se přinášela často na stůl již ráno, aby dodala na dlouho energii mužům, ženám i dětem, kteří se pak vydávali pracovat celý den na pole.

Postup:
Nejprve si připravíme zeleninu. Cibuli nakrájíme na menší kostičky, česnek nasekáme nadrobno, mrkev nakrájíme na kolečka a brambory na menší kostky.
V hrnci rozpálíme olej, přidáme cibuli, česnek a všechno koření - zázvor, kari, kurkumu i chili. Všechno krátce zarestujeme. Cibule zesklovatí a změkne a vytvoří se nám v hrnci krém. Aby česnek nezhořkl, můžeme podlít trochou vody.
Pak ke koření přisypeme brambory, mrkev a propláchnutou čočku. Všechno dobře promícháme, krátce opečeme a nakonec zalijeme vývarem.
Polévku vaříme asi půl hodiny.
Pět minut před koncem vaření přidáme na kostky pokrájená rajčata a případně dochutíme solí a kořením.

Složení polévky procházelo obměnami po celý rok. Zatímco na podzim a v zimě to byly spíše hutnější polévky luštěninové a zeleninové, v jarních měsících, kdy už zásoby docházely, se do polévek přidávaly první jarní bylinky a planě rostoucí zelené natě, které zároveň doplňovaly vitamíny a minerály, které člověk po zimě potřebuje.

Jak polévka pomáhá tělu

Makrobiotici, kteří mají polévku ve svém každodenním jídelníčku, ji velmi cení pro to, že organizmus zahřívá, uvolní, dodá mu potřebnou energii a cenné minerální látky i vitamíny na celý den. I oni ji nejednou servírují na svůj stůl již zrána jako zdravou a dobrou snídani.

Dalším pozitivním přínosem je, že organizmus zavodní a snědené množství polévky se započítává do celkového denního pitného režimu. Lidské tělo ocení na polévce i to, že je teplá. Organismus lépe tráví potraviny, které nejsou studené.

Dobrou chuť!

autor: KAB

Související

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka