Jak dobrý máte čich? Napoví navoněné fixy
Chuť a čich patří mezi smyslové orgány a člověk je poprvé pozná už v plodu své matky. V průběhu života se různě mění, někdy o ně člověk může přijít úplně.
Ve vývoji dítěte má čich velkou roli. Jednak je propojen s jeho smyslem pro chuť a také rozhoduje o tom, jaké jídlo bude mít dítě rádo. „Když těhotná matka jí například hodně skořice, pro miminko se tato vůně stává příjemnou a podle studií ji vnímá pozitivně. To samozřejmě ovlivní i jeho chutě do budoucna,“ vysvětluje přednosta ORL kliniky PKN Jan Vodička.
Mezi časté příznaky ORL a neurologických onemocnění patří poruchy nebo dokonce ztráta čichu. Každý pacient je vnímá individuálně. Tím, že člověk trpí čichovou poruchou, není nejen schopný odlišit a vychutnat si jednotlivá jídla, ale nedokáže rozeznat ani zkažené pokrmy, únik plynu nebo kouře a jiné nebezpečí.
Testy pomocí parfémovaných fixů
Mezi nejnovější způsoby testování poruch čichu lékaři používají sadu šesti barevných fixů. Jsou v nich zastoupeny pachové látky v podobě lékořice, citronu, skořice, borůvky, jablka a jahody. Po odkrytí víčka se fix k nosu přiloží na vzdálenost cca dva centimetry. Pacient čichá asi čtyři sekundy. Poté jeho odpověď lékař zapíše do tabulky. Test OMT se skládá ze dvou částí. V té první je úkolem pacienta pojmenovat pachové látky, co mu to připomíná a v té druhé pak z tabulky vybere nejpřiléhavější odpověď ze čtyř nabízených možností u každého fixu zvlášť.
Lékař na základě vyšetření čichu testem OMT může pacienta poučit o stavu funkce čichového orgánu a dále navrhnout vyšetření a správnou léčbu. V léčbě poruch čichu se používá hlavně čichový trénink a předepisují se kortikoidy.
Poruchy čichu mohou nastat:
- po virovém onemocnění,
- po úrazovém stavu,
- po zánětu v nosní dutině,
- z příčiny, kterou lékaři nedovedou rozpoznat.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.