Jak dobrý máte čich? Napoví navoněné fixy
Chuť a čich patří mezi smyslové orgány a člověk je poprvé pozná už v plodu své matky. V průběhu života se různě mění, někdy o ně člověk může přijít úplně.
Ve vývoji dítěte má čich velkou roli. Jednak je propojen s jeho smyslem pro chuť a také rozhoduje o tom, jaké jídlo bude mít dítě rádo. „Když těhotná matka jí například hodně skořice, pro miminko se tato vůně stává příjemnou a podle studií ji vnímá pozitivně. To samozřejmě ovlivní i jeho chutě do budoucna,“ vysvětluje přednosta ORL kliniky PKN Jan Vodička.
Mezi časté příznaky ORL a neurologických onemocnění patří poruchy nebo dokonce ztráta čichu. Každý pacient je vnímá individuálně. Tím, že člověk trpí čichovou poruchou, není nejen schopný odlišit a vychutnat si jednotlivá jídla, ale nedokáže rozeznat ani zkažené pokrmy, únik plynu nebo kouře a jiné nebezpečí.
Testy pomocí parfémovaných fixů
Mezi nejnovější způsoby testování poruch čichu lékaři používají sadu šesti barevných fixů. Jsou v nich zastoupeny pachové látky v podobě lékořice, citronu, skořice, borůvky, jablka a jahody. Po odkrytí víčka se fix k nosu přiloží na vzdálenost cca dva centimetry. Pacient čichá asi čtyři sekundy. Poté jeho odpověď lékař zapíše do tabulky. Test OMT se skládá ze dvou částí. V té první je úkolem pacienta pojmenovat pachové látky, co mu to připomíná a v té druhé pak z tabulky vybere nejpřiléhavější odpověď ze čtyř nabízených možností u každého fixu zvlášť.
Lékař na základě vyšetření čichu testem OMT může pacienta poučit o stavu funkce čichového orgánu a dále navrhnout vyšetření a správnou léčbu. V léčbě poruch čichu se používá hlavně čichový trénink a předepisují se kortikoidy.
Poruchy čichu mohou nastat:
- po virovém onemocnění,
- po úrazovém stavu,
- po zánětu v nosní dutině,
- z příčiny, kterou lékaři nedovedou rozpoznat.
Související
-
Krvácení z nosu může přijít i zezadu, ne vždy je to banalita
Krvácení z nosu se může spustit při rýmě, pobytu v nevhodném ovzduší, když nás do nosu někdo uhodí, nebo jen tak bez příčiny. Ale ne vždy jde o banální záležitost.
-
Skořice, kysané zelí a liči snižují hladinu cukru v krvi. Pravda, nebo mýtus?
Lžička skořice zamíchaná do bílého jogurtu a k tomu ještě aspoň deset tisíc kroků. To může být dobrá každodenní prevence proti cukrovce 2. typu.
-
Rakytník, šípek, bezinky. Vitaminové bomby, které zaženou chmury podzimu
Je tady doba sklízení a zpracovávání zdravých plodů. Šípek, jeřabiny, sibiřský zázrak v podobě rakytníku, bezinky, to všechno jsou vitaminové poklady.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.