Jak namáhat mozek, aby nezhloupnul? Křížovky a televize nestačí, radí lektorka paměti
Nechce se vám do nových věcí? Říkáte si, na tohle nemám, na to už nestačím, to je pro mladší? Podle certifikované trenérky paměti Lenky Svobodové nikdy není pozdě začít trénovat mozek.
„Stárnout začínáme od pětadvaceti let. To je dost děsná představa, ale je to tak. Proto je potřeba trénovat. Pokud trénujeme svaly, zlepšíme si fyzičku. A zrovna tak je to s mozkovými spoji. I tam je potřeba vytvářet spoje nové. Díky nim pak můžeme překlenout místa, kde se spoje poruší, třeba z důvodu nemoci nebo stárnutí. Je to takový mozkový bypass,“ vysvětluje lektorka.
Křížovky jsou málo
Velmi důležitá je vlastní komunita, kde se cítíte dobře a dozvídáte se nové věci. Je důležité vědět a zajímat se o to, co dělají jiní lidé, co prožívají, mluvit s nimi. Lidé, kteří zůstávají sami, přestávají mluvit, a to je velká chyba. Televize ani jednoduché křížovky nestačí.
„Křížovky jsou fajn, ale vybírejte si různé. Nezaměřujte se jen na to, co vám jde. Zkuste třeba obrázkovou křížovku, sudoku nebo osmisměrku. Je důležité, abyste narazili na věci, nad kterými se budete muset nově zamýšlet. A když se vám to nepodaří vyluštit? Nevadí. I cesta je cílem,“ motivuje k novým činnostem Lenka Svobodová.
Vezměte na milost techniku
Nebojte se internetu. I tam se dají navázat nové spoje. Jakmile se vám povede zautomatizovat základní úkony a naučíte se hledat na internetu, objevíte nový svět.
„Dokladem toho jsou u nás v knihovně návštěvnice ve velmi pokročilém věku. Chvíli jim trvalo počítač nastartovat, ale teď už si vědí rady. Dokonce hledají na chytrém telefonu různé aplikace. Jedna z našich návštěvnic říká:
‚Když něco nevím – předhodím to manželovi. A když neví ani Jirka, tak jdu do Googlu.‘ A dělá jí velkou radost, když si dokáže díky internetu zjistit tolik nových informací,“ vypráví lektorka trénování paměti.
Jak vytvářet nové spoje
- Soustřeďte se vždy jen na to, co právě děláte. A vyzkoušejte si občas i něco, co běžně neděláte. Třeba si vyčistěte zuby méně dominantní rukou. Nebo napište zrcadlově svoje jméno. Pište perem na papír, nikoliv jen na klávesnici
- Odpočívejte. Pokud je mozek unavený, není schopen vytvářet nové spoje.
- Vypočítejte si občas něco zpaměti. Třeba kolik bude stát nákup.
- Udržujte se v pohybu.
- Udržujte vztahy s přáteli, i s mladší generací, vzájemně si máte co nabídnout.
- Dbejte na životosprávu - umírněte tuky, sůl, cukr, přidejte ovoce, zeleninu.
Co dělat, když zapomeneme, co jsme chtěli koupit? A jak si nic nezapomenout, když opouštíme byt? Poslechněte si záznam pořadu.
Související
-
Paměť se dá vytrénovat. Stejně jako svaly v posilovně
Dobrou paměť může mít každý. Nezávisí to ani tolik na věku a dokonce ani na inteligenci. Stačí si ji jenom pravidelně trénovat. Tvrdí to trenérka paměti Lenka Šnajd...
-
Trénujte svoji paměť. Udrží vás v duševní kondici a zvedne...
Trénování paměti slouží k procvičení krátkodobé i dlouhodobé paměti. Rozvíjí či udržuje také schopnost soustředění a vyjadřovací schopnosti. A dobře fungující myšle...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.