Jako z hororu. Tohle je opuštěná dětská chirurgie v Pardubicích

16. listopad 2018 06:45

Budova dětské chirurgie vyvolávala tíseň vždycky. Čekárnou, operačním sálem nebo sádrovnou procházely děti se slzami v očích. Objekt vedle hlavní brány je teď prázdný, čeká ho demolice a báli by se tam i dospělí.

Při vstupu do areálu pardubické nemocnice je nemožné přehlédnout budovu bývalé dětské chirurgie. Pavilon číslo jedna stojí hned u hlavní brány. Pokoje, operační sály i ordinace už ale několik let zejí prázdnotou a objekt čeká zanedlouho demolice.

Oddělení dětské chirurgie vzniklo v roce 1967, v  budově byla od začátku existence oddělení lůžková část a o pět let později, v roce 1972, vznikly i ambulance dětské chirurgie. Oddělení dětské chirurgie ve staré budově fungovalo 50 let.

„Ten dům je starší, je to budova č. 1. Není to první budova, která v areálu nemocnice vznikla, byly tu starší budovy, ale ty už v minulosti byly zbořeny,“ vysvětluje Dušan Korel z oddělení komunikace Nemocnic Pardubického kraje. Podle bývalého kronikáře nemocnice Miroslava Vostatka je budova z roku 1902 a byla jedna z prvních v nemocnici vůbec.

Dům duchů

V opuštěných prostorách zůstaly telefony, pracovní obuv, uschlé květiny, pracovní stoly, židle, zdravotnický materiál, časopisy. Některé věci už nebylo potřeba stěhovat. „Tohle je operační sál, pak se tady ty operace zrušily a vozily se na centrální operační sály,“ ukazuje další místnost technik.

Všechno vybavení, které v budově zůstalo, se odstraní a nebude se používat. „To je zastaralé, teď už jsou novější výrobky,“ říká Jaroslav Hýsek a ukazuje na operačním sále na speciální světla. Kolem jsou rozložené staré police, nerezové nádobí. Na chodbách jsou nepoužívané postele.

Demolice bývalé dětské chirurgie začne už v prosinci a potrvá přibližně půl roku. V budoucnu by na jejím místě měla stát budova nového urgentního příjmu.

autoři: Josef Ženatý , pta

Související