Jarmila i Camilla. Poslední ležácká dívka slaví 85. narozeniny

12. listopad 2024

Dnes už je jedinou pamětnicí vypálení Ležáků v roce 1942. Za války se pod novým jménem Camilla dostala do náhradní rodiny, se kterou zůstává v kontaktu. 

Vyhlazení osady na Chrudimsku přežily dvě malé sestry Šťulíkovy. Nacisté Ležáky podobně jako Lidice vymazali z mapy jako odvetu za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Jarmila (později Doležalová) se narodila ve mlýně 13. listopadu 1939, její sestra Marie pak 3. července 1941. Když jí byly dva roky a sedm měsíců, nabral její život nečekaný směr. „Bohužel je mi to líto, že si nemůžu nic pamatovat. Všechno vím jenom z vyprávění.“

Kamarádky z dob hrůzy

Právě obě sestry si vybrali nacisté na poněmčení. Po pobytu v několika zařízeních skončily v různých pěstounských rodinách. Jarmily se ujala dobře situovaná německá rodina Paetelových se dvěma vlastními dcerami. „Pamatuju si, jak mě k nim vezli v černém autě. Pan Paetel byl pracovně v Polsku. Bydleli jsme v Lipové ulici. S děvčaty jsme ve styku. Navštěvovaly jsme se a píšeme si. Chovají se ke mně jako k vlastní sestře. Ukazuje se, že bez ohledu na válku můžou vzniknout vazby a přátelství, co přetrvají.“

Jarmila Doležalová a Jarmila Doležalová ml. s novou knihou plnou vzpomínek

Když se Jarmila jako sedmiletá vrátila, mluvila jenom německy. Měla jít do školy, kde se ale po válce právě německy mluvit nesmělo. „Jedna dívka na mě byla dost protivná, říkala mi Němčoure. S ní jsem se dokonce i jednou prala. Jinak si myslím, že se ke mně všichni chovali hezky.“

Maminko, vyprávěj

Jarmila i Camilla, tři životy ležácké dívky. Tak se jmenuje nová kniha, která vznikala tak, že si Jarmila Doležalová mladší zapnula diktafon a zaznamenávala vzpomínky své maminky. „Jsou tam pasáže, které jsou snad trochu veselé, ale samozřejmě i smutné. Přidali jsme další vzpomínky pamětníků a výňatky z dokumentů, aby bylo vidět, čím si maminka procházela. Co se v té době dělo. Třeba paní Paetelové řekli, že je maminka německého původu, oboustranný sirotek. Měla dokonce vystavený falešný rodný list, kde nemohlo být napsané pravé rodiště Ležáky. Nejkratší v publikaci je prostřední část, tedy život Camilly, který trval 3 roky. Velmi obsáhlý je první díl od prarodičů, praprarodičů maminky až do chvil, kdy byla v župním dětském domově.“

K půlkulatému jubileu vznikla taky výstava Jarmila z Ležáků. „Ta má 6 panelů a každý z nich nadepsala maminka rukou. Podobně jako v knize maminka popsala fotografie. Připomíná to rodinné album. Výstava by se nakonec měla dostat až do Poslanecké sněmovny, kde bude 28. listopadu křest této knihy.“

Co by si Jarmila Doležalová přála k narozeninám? Poslechněte si celý rozhovor se vzácnou osobností.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Mohlo by vás zajímat