Poněmčení neschopné. Co zachránilo poslední pamětnici Ležáků?

23. červen 2022

Přesně před 80 lety nacisté vypálili malou osadu na Chrudimsku. Psal se 24. červen 1942. Krutou odvetu za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha přežily jenom dvě malé dívky.

„Vypadám jako pamětnice, ale samotné vypalování si nepamatuju. Bylo mně dva a půl roku. Stěhovali mě z místa na místo. Pamatuju si jednu chvíli, kdy jsme byli v nějaké umývárně a s větší dívkou jsme hledaly něco k jídlu. Pak vím, jak si mě brali Paetelovi do rodiny. Jako dítě to člověk tak nebral. Jenom jsem si říkala, jak by to bylo hezké, kdyby se vrátila maminka,“ dojemně vypráví Jarmila Doležalová.

Pracovala různě

Živý odkaz maminky udržuje její dcera Jarmila. „Maminka řeší traumata z jiných věcí než samotného vypálení. Hlavně proč vybrali zrovna ji. Média by tak potřebovala, aby tu paměť měla, ale myslím si, že takto to je v pořádku.“

Jarmila Doležalová starší vystudovala střední pedagogickou školu. „Nebavila mě škola a ve školce to nebylo kdovíjaké. Zapisovat něco o dětech. Lepší bylo, když jsem měla svoje děti a měla jsem takovou školku doma. Vystřídala jsem plno zaměstnání. Byla jsem i uklízečka, skladnice, pomáhala jsem v kuchyni.“

Hrdé Ležáky

Brzy by se měl objevit na pultech první komiks o ležácké tragédii. Štěpán Doležal použil černou a bílou pastelku na šedém papíře. „Do komiksu jsme vložili i dokumenty, které jsou z druhé strany v němčině. Vidíte tam Transportliste – poněmčení neschopné, kde chybí jména maminky a tety, což jim zachránilo život. Komiks by měl vyjít na podzim, snad jako dárek mamince k narozeninám.“

Ukázka z připravovaného komiksu o ležácké tragédii

Jak ona sama dílo komentuje? „Nečekala jsem, že se do toho děti pustí. Štěpán je šikovný malíř, dcera nápaditá. Jenom se můžu dívat a být ze všeho překvapená.“

Pardubický kraj si ve spolupráci s Památníkem Lidice, Památníkem Ležáky a Československou obcí legionářskou připomene smutné historické datum 24. června vzpomínkovým dnem přímo v pietním území Ležáky. Ten vyvrcholí v pátek ve 20 hodin komponovaným společenským večerem s vystoupením Komorní filharmonie Pardubice, Dagmar Peckové, Zbigniewa Czendlika i řady historiků a odborníků. Součástí večera bude premiéra nového českého filmu Stříbrné requiem.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.