Je vám přes 50? Nechte si od praktika nebo gynekologa doporučit screening osteoporózy

24. leden 2024

S přibývajícím věkem a odcházejícími hormony přichází osteoporóza. Hlavně u žen po padesátce může být řídnutí kostí velkým strašákem. Ale ani mužům se podle MUDr. Sylvie Špitálníkové tohle onemocnění nevyhýbá.

„Osteoporóza znamená, že kost ztrácí svou minerální složku a tzv. měkne, stává se křehkou a láme se při minimální zátěži. Je to civilizační onemocnění a metla lidstva, kterou si ale způsobujeme i sami nevhodným životním stylem,“ míní doktorka.

Osteoporóza nebolí

Osteoporózu nemusí lidé dlouho zaznamenat, protože nebolí. Nejčastějším projevem bývají bohužel až osteoporotické zlomeniny. Mezi typické patří zlomeniny zápěstí nebo stehenní kosti v krčku. „Dalším typem jsou zlomeniny obratlů – zejména bederních. Někdy je vidíme až na rentgenu, lidé si mnohdy ani neuvědomí, že mají zlomený obratel, protože zlomenina vzniká při minimální zátěži,“ popisuje Špitálníková.

Cílem je zjistit osteoporózu dříve, než se projeví první zlomeninou. Proto spustila Všeobecná zdravotní pojišťovna spolu s některými dalšími pojišťovnami screeningový program, který zajišťují praktičtí lékaři a gynekologové. Je platný od 1. dubna 2023. „Týká se to žen od 50 do 60 let a potom žen od 60 let výše. Další skupinu tvoří muži od 60 do 70 let a pak skupina mužů od 70 výše.

Bolest

Tito lidé jsou podrobeni dotazníku, ve kterém se lékař vyptá na rizikové faktory. Podle toho usoudí, jestli pacienta pošle na denzitometrické vyšetření. Starší skupiny získávají doporučení na denzitometrické vyšetření automaticky,“ popisuje MUDr. Špitálníková a vysvětluje:

„Denzitometrie je měkké rentgenové záření, které se používá k tomu, abychom viděli kostní hustotu. Je to naprosto minimální rentgenová zátěž, díky níž můžeme včas diagnostikovat stav pacienta a podle toho začít léčbu.“

Vápník ve formě vaječných skořápek

S prevencí osteoporózy je dobré začít už v dětství. Mléko a mléčné výrobky by měly být podle doktorky Špitálníkové základem pro dobrou stavbu kostí u dětí. Kromě vápníku je velmi důležitý vitamín D. Pokud vápník už v přirozené potravě nestačí, jsou tu vitaminové doplňky.

„Mně se líbí takový ten vápník, který se získává z přečištěných vaječných skořápek. Je to v sáčku, nemusí to člověk polykat. Ženy říkají, že některé formy vápníku jsou nechutné, ta pachuť je nepříjemná. Sypké formy se dají přimíchat do těsta nebo tvarohového krému a sníme to nenásilně,“ radí MUDr. Sylvie Špitálníková.

Co dalšího přidat do jídelníčku, abychom zamezili řídnutí kostí? A proč je důležitý pohyb? Poslechněte si v záznamu pořadu.

Spustit audio

Související