Jeskyně pod věží. Na pardubickém zámku budete jako slepí brouci
Krápníky, kolonie vrápenců, jezírko, kapající voda. Za jeskyněmi letos nemusíte vyrážet jenom do krasových oblastí. Zajímavý tip na výlet připravilo až do konce roku Východočeské muzeum v Pardubicích.
Jde o výstavu Život ve věčné tmě aneb po stopách slepých brouků. „Je to velice osobitý, svérázný, tajemný svět. Řekl bych, takový další kontinent naší planety, podzemní země. Brouci tam jsou opravdu slepí. Dokážou se ale ve tmě velmi dobře orientovat. Zrak nepotřebují,“ popisuje speleolog Roman Mlejnek.
Dokonalá iluze
Návštěvníci nejdřív přijdou do předsálí, kde si prohlédnou reprodukci obrazu Zdeňka Buriana s výjevem o pravěkých lidech. „Pak už je čeká jeskyně skoro jako pravá. Pomáhá k tomu prostředí s chladnější teplotou. V dalších místnostech už najdou klasickou výstavu s množstvím informací a trojrozměrných předmětů ve vitrínách,“ říká vedoucí přírodovědného oddělení VČM Jan Dolanský.
Specifickou krásu podzemí by ale nebylo možné vidět bez světla. Koncem 19. století se začaly prosazovat takzvané karbidové lampy. Na výstavě je jich podle Mlejnka hned šedesát. „Vydávají takové plastické světlo, tedy něco jiného než současné elektrické, ledkové lampy.“
Na výstavě nechybějí ani mapy s výskytem krasových jeskyní v Česku. Konkrétně na území Pardubického kraje jich ale najdeme málo, samozřejmě mnohem méně než v Českém a Moravském krasu. Nejbližší jeskyně z Pardubic je na Kunětické hoře.
Komentované prohlídky s Romanem Mlejnkem
- 7. od 17 h v prostoru výstavy
- 9. od 17 h v prostoru výstavy
Autor výstavy odpoví na dotazy ze světa jeskyní, propastí a podobně.
Související
-
Nejvíc pavouků mají Pardubice. Jsou ve věži a v lihu
Ve věži pardubického zámku se nachází jedna z největších sbírek pavouků v Česku. Stará se o ni arachnolog Jan Dolanský, který má na svém kontě řadu významných objevů.
-
Co se ukrývá ve věži pardubického zámku? Dokonalá ptačí říše
Východočeské muzeum v Pardubicích se může pochlubit jednou z největších sbírek vycpaných ptáků v Česku. Její součástí jsou dokonce druhy, které už celosvětově vyhynuly.
-
Tajemná rokle i skalní město. Maštale jsou výjimečné
Pomyslný trojúhelník mezi obcemi Proseč, Budislav a Nové Hrady mají turisté rádi. Nabízí totiž výjimečné přírodní památky, krásné rozhledy i dobrodružné stezky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.