Ještě před Alzheimerem popsal zlodějku paměti lékař z vojenské nemocnice v Pardubicích

Alzheimerova choroba, smutek, nemoc, deprese
Alzheimerova choroba, smutek, nemoc, deprese

Alzheimerova nemoc postihuje hlavně psychickou stránku osobnosti. Propuknutí této choroby nejde úplně zabránit. Můžeme ho ale částečně ovlivnit zdravým životním stylem a pravidelným cvičením našeho mozku.

Onemocnění popsal v roce 1906 německý lékař Alois Alzheimer. „K tomu názvu bych rád řekl jednu zajímavost. Stejné příznaky choroby a o dost podrobněji kdysi popsal dávno zapomenutý pražský psychiatr Oskar Fischer. A jen kvůli tomu, že své nálezy nepublikoval v renomovaných časopisech, na jeho výzkumy se zapomnělo. Málo kdo ví, že Fischer nějakou chvíli působil kromě Prahy i v Pardubicích ve vojenské nemocnici,“ prozradil primář neurologie Petr Geier. Nemoc se tedy mohla klidně jmenovat Fischerova choroba.

Oba vědci popsali úplně stejně, že v průběhu onemocnění dochází k degenerativním změnám mozku a velkému ukládání bílkovin. V důsledku toho se vytváří takzvané senilní plaky, které lékaři často vídají i při patologických pitvách mozku u pacientů postižených Alzheimerovou chorobou. Jde o morfologickou změnu, ale dominantní u této nemoci je porucha paměti.

Čeho si všímat?

Takto nemocný člověk je postupem času zcela závislý na pomoci druhé osoby a péče o něj je velmi namáhavá. Jak po fyzické, tak po psychické stránce. Obyčejně si začneme u postiženého člověka všímat, že zapomíná jména a zvládání běžných denních činností je pro něj postupně problém. Začne se i povahově měnit. „Lidé s Alzheimerovou demencí bývají agresivnější, někdy se do sebe uzavřou a přestávají s okolím mluvit. Člověk pak přestává rozumět tomu, co se s jejich jinak nekonfliktním členem rodiny vlastně děje.“

Komunikace s nemocným je velmi důležitá

U Alzheimerovy choroby hraje důležitou roli komunikace. „Někdy je to těžké, protože pacient nepoznává své příbuzné, je desorientovaný a je obtížné s ním navázat kontakt. Můžeme to ale zkusit třeba přes jeho dávné vzpomínky, které má dlouhodobě uložené v paměti. Prohlížejte si staré fotografie, poslouchejte s ním jeho oblíbenou hudbu. Mnohdy se na stejnou vlnu s postiženým člověkem dokážou dobře naladit jeho vnoučata,“ uvádí z praxe lékař Petr Geier. Pokud váš příbuzný odmítá třeba pití, nalijte mu ho do jeho nejmilovnějšího hrníčku. Někdy bývají staří lidé fixovaní na své domácí mazlíčky. Takže i touto formou zkuste navázat komunikaci.

Čím dříve se začne s léčbou, tím pomalejší pak může být rozvoj onemocnění. Zdravý životní styl by měl být základem v prevenci Alzheimerovy choroby. Jezte čerstvé ovoce a zeleninu. Jídelníček obohaťte o vlákninu a rybí maso. Vyhýbejte se živočišným tukům a cukrům. Nezapomeňte na pravidelný pohyb, pochopitelně s ohledem na vaše zdraví. Pravidelné procházky by měly být samozřejmostí. Věnujte se svým oblíbeným koníčkům a procvičujte svůj mozek křížovkami, kvízy nebo poslechem hudby.

Spustit audio

Související