Jitka Smutná – herečka

1. březen 2013

Vynikající herečka v rozhovoru s Jolanou Voldánovou potvrdila, že má smutné jméno ale šťastnou povahu

Dětství v 50. letech prožila v proletářských Nuslích. Maminka pracovala jako účetní a tatínek jako novinář. Rodiče se rozvedli, když ji bylo osm let. Hrála basketbal a házenou (chytala dokonce dorosteneckou ligu). Jako malé děvče se zapsala do lidové školy umění, kde měla původně malovat, ale na konec zkusila zkoušky na literárně dramatický obor. Tehdy citovala monolog Taťány z Evžena Oněgina, který se naučila o prázdninách. Učila ji profesorka Štemberková, která ji i skvěle připravila na DAMU.

Vystudovala herectví na DAMU, první angažmá získala ve Východočeském divadle Pardubice ale už v roce 1976 ji zlákala do Ostravy spolupráce s režisérem Janem Kačerem. Právě s Ostravou jsou spojena důležitá léta jejího života – narodily se jí tu obě děti Tereza a Jakub a zdejší angažmá jí přineslo spoustu krásných rolí.

Jitka Smutná a Milan Sandhaus ve hře VČD Svatba Křečinského

V roce 1990 se vrátila do Prahy a nastoupila v Národním divadle. I tady ji čekala spousta rolí, diváci na ni chodili i do Divadla Bez zábradlí (Racek, Hlučná samota) či do Kolowratu (Smlouva od Arnošta Goldflama, Černé mléko – za roli Pokladní v této hře byla nominována na Cenu Thálie). Hostuje i v dalších divadlech – Divadlo Na prádle (hra Motýli), Divadle v Řeznické (šokující Zlomatka, kde syn své matce přizná, že je gay), Divadlo Palace (Dveře aneb Pane, vy jste náhoda!). Od roku 2006 je v angažmá Městských divadel pražských. Je známá i z televize a filmu. Typické pro ni byly a jsou role dobrosrdečných a láskyplných žen. Hrála také různé učitelky, manželky, maminky. Jejím velkým koníčkem je hudba, skládá vlastní autorské písničky a píše poezii.

Příští týden si bude Jolana Voldánová povídat s psychologem a spisovatelem Lubomírem Macháčkem. Tento pardubický rodák pracoval jako psycholog v Ústavu nápravné výchovy (pro ženy) v Pardubicích a poté v Okresní pedagogicko-psychologické poradně (1975–1989). V letech 1990–2005 působil jako vedoucí Poradny pro rodinu a partnerské vztahy, od roku 2006 byl ředitelem Centra psychosociální pomoci – Rodinné a manželské poradny Pardubického kraje. Jeho velkým koníčkem je ale psaní, je autorem dvou desítek knih. Píše romány, povídky, scifi i detektivky. Jeho nejznámějšími publikacemi jsou románová prvotina Začít milovat, Poklad na Kunětické hoře nebo scifi román Chvění. Rande s Jolanou Voldánovou a Lubomírem Macháčkem vysíláme v pátek 8.3. ve 13:10.

Jolana Voldánová a Lubomír Macháček
autor: Tomáš Klement
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?