Kam se schovat v městské džungli? Napoví Den architektury

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Na Chrudimce vznikla Thaletova vyhlídka. Jde o netradiční molo s altánkem a měnícím se tvarem interiéru

Ruch velkoměsta často přehluší všechno kolem nás. Člověk pak třeba ani nevnímá, kde je a jak to tam vypadá. Celorepublikový festival umožní podívat se na svět jinak.

Den architektury paradoxně trvá týden, konkrétně první říjnový. Zaměřuje se na takzvanou Svobodnou architekturu, tedy stavby vzniklé po roce 1989. Kromě toho připomíná i další významná výročí letošního roku. Zapojí se kolem stovky měst po celém Česku. Přidají se taky některá slovenská. Pod heslem Hurá dovnitř můžete zajít do jindy nepřístupných staveb. Připravená je celá řada dalších akcí.

Útulné Pardubice

Krajské město bude Dnem architektury žít v sobotu 5. a v neděli 6. října. „Různé procházky a přednášky podnikáme celý rok, takže jsme se ho rozhodli pojmout jinak. Proto otevíráme trochu tajemné téma městské útulny. Podobně jako na horách by měla být založená na sdílení. Slouží pro odpočinek na krátký čas. Zjistíme, jestli je možné model horské útulny přenést právě do městského prostředí,“ říká za pořádající spolek Offcity Šárka Zahálková.

Vyhlídka ze Zelené brány za Automatické mlýny, budovu ČRo Pardubice a věž radnice

Zájemci budou mít sraz v sobotu ve 14 hodin u lávky naproti obchodnímu centru Palác Pardubice na Palackého třídě. „Chystáme vernisáž Offcity městské útulny, diskuzi a setkání s hosty, kteří mají zkušenost, jak přežít v divočině města bez peněz. Večer pak budeme v Divadle 29 promítat dva snímky jako součást festivalu Film a Architektura.“

Neděle bude v režii Východočeské galerie v Pardubicích a nabídne tři netradiční pohledy na zdejší významnou architekturu. Dění podle Zahálkové začne na zámku, pokračovat bude v Gočárových mlýnech a skončí projekcí dalšího filmu v Domě U Jonáše.

Průlet krajem

Svůj Den architektury budou mít v týdnu i v Litomyšli, kde si procházkou připomenou problematické stavební zásahy ze 2. poloviny 20. století. Po uměleckých dílech veřejného prostoru půjdou zájemci v ulicích Vysokého Mýta se spolkem proMejto. Městské muzeum v Ústí nad Orlicí zve na průzkum Hernychovy vily. A v Žamberku se lidé můžou vydat po architektuře města napříč staletími.

Spustit audio
autor: Jakub Malý

Odebírat podcast

Související