Zakuklený most i stezka divočinou. Pardubická galerie posílá návštěvníky do přírody

18. červenec 2019 10:00

Galerie města Pardubic připravila architektonickou výstavu s názvem Prázdno x Naplnění. Jedenáct umělců se netradičními instalacemi snaží vytáhnout návštěvníka z uzavřené galerie do přírody.

Zájemci dostanou mapu, která je povede od zámeckého Příhrádku k nevyužitému areálu pardubické Prokopky a dál do parku pod Vinicí, kde najdou originální molo na Chrudimce, nečekané vyhlídky nebo most zabalený do sítě. Zapomenutá místa můžete objevovat až do poloviny října.

Cesta začíná v galerii GAMPA na zámeckém Příhrádku. Její prostor se radikálně proměnil. „Je tady nové osvětlení, na podlaze je vylitá stěrka, která ji spojila se stěnami a vznikl tak jednolitý bílý prostor. Ten teď odpovídá potřebám současné galerie, která je nachystána pro umístění výstavy,“ říká jeden z kurátorů Ondřej Teplý.

Autory této instalace, která vznikla na téma prázdno, jsou Kristina a Jan Magasanikovi. Nová podlaha je velmi křehká, proto se návštěvníci musí zout a můžou využít nabídnuté přezůvky, nicméně Jan Magasanik doporučuje návštěvníkům zažít si prostor úplně naboso.

Výstava ukáže neznámá místa

Cesta ale v galerii nekončí. Architekti chtějí upozornit na veřejný prostor, který na první pohled vypadá nevyužitě. Autoři připravili trasu, která začíná na zámeckém Příhrádku, vede k areálu bývalé Prokopky a dál směrem k Chrudimce a bývalému vojenskému areálu Na Vinici. Právě tam se objevuje pět nových instalací.

Thaletova vyhlídka

Na Chrudimce vznikla Thaletova vyhlídka. Jde o netradiční molo s altánkem a měnícím se tvarem interiéru

U bývalé vojenské plovárny Na Vinici najdou návštěvníci originální dřevěné molo, do kterého můžou vstoupit a pozorovat na základě proudění vody lehce měnící se tvar interiéru.

Autorem objektu, který se jmenuje Thaletova vyhlídka, je Eliška Perglerová. „Pokud je dostatek vody, tak se půdorys mola mění ze čtverce na obdélník. Autorka instalací zkoumá jakési naboření zažitých hranic.

Zahrádka na nedostavěném mostě

Nedostavěný most nabízí netradiční vyhlídku. Nově také malou květinovou zahrádku

Netradiční vyhlídku z nedostavěného mostu nabízí instalace architektky Rozárky Jirákové. Ta se ve své práci zabývá tématem recyklace architektury.

Na konci mostu tak najdete malou zahrádku, u které stojí konev. Tu můžete vzít, sejít dolů k řece, zastavit se a posedět na další vyhlídce, pak nabrat vodu a zase vyjít do kopce, kde zalijete zasazené květiny. „Ten prostor mě zaujal především tím, že je kousek od centra a přitom je to taková džungle. To je jeho největší kouzlo,“ vysvětluje Rozárka Jiráková.

Most zabalený do sítě

Zakuklený most přes Chrudimku vypadá jako by dostal drátěnou košili

Most v bývalém vojenském prostoru zaujal Artura Magrota. Most totiž už ztratil svou funkci, přestože byl pro veřejnost důležitou spojnicí. Mladý umělec zároveň oceňuje i jeho estetickou podobu. Most zabalil do vojenské maskovací sítě.

„K zakuklení mostu jsem si vybral nikoliv síť zelenou, jak by se dalo očekávat, ale bílou. Most se tak stane viditelnějším a dopadající světlo bude s bílou barvou barevně pracovat,“ říká autor této instalace. 

Stezka vysekaná mačetou

Martina Daška vede návštěvníky po stezce vysekané mačetou

Na místo, které by zůstalo určitě ukryto, vás zavede stezka Martina Daška. Ten vstoupil do městské divočiny řezem, který postupně mizí. „Je to opravdu velmi nenápadná věc a vyžaduje velkou citlivost, abyste si tohoto místa vůbec všimli. Musíte být velmi pozorní, ale pokud budete, odkryje se před vámi výhled na řeku, kde se můžete zastavit a udělat si třeba piknik,“ dodává kurátorka Šárka Zahálková.

Důležité také je, že stezka bude postupně zarůstat. Instalace tak funguje jako tržná rána, která se postupně zaceluje. 

Tajemné noční obrazce

Richard Loskot pracoval s reflexní barvou. Jeho dílo uvidíte jen za tmy a s čelovkou

Instalaci, která je vidět jenom v noci, vytvořil Richard Loskot. V galerii si lidé můžou půjčit čelovku a mapku. Až se setmí, vydají se návštěvníci na cestu od Automatických mlýnů směrem k parku na Vinici.

Na různých místech se ukrývá deset obrazců, které uvidíte pouze tehdy, když na ně ve tmě posvítíte. „Někdy se mi zdá, že při noční procházce ke mně město promlouvá. Je to taková letní hra, kdy se můžete vydat do neobydleného centra města a hledat moje obrazce,“ vysvětluje autor Richard Loskot.

Bílá čára narazila

Součástí výstavy byly i bílé čáry táhnoucí se městem. Ty ale museli umělci odstranit

Novou výstavu ještě před jejím otevřením zasáhla jedna nepříjemnost. Její součástí totiž byla instalace Martina Vongreje, který bílou kružnicí propojil areál bývalé Prokopky a Galerii GAMPA v centru města. Záměrem bílých čar bylo nabádat lidi k přemýšlení nad tím, kdy, jak a proč zažíváme pocit prázdnoty v městském prostoru a zároveň je vyzvat ke zvýšené pozornosti a zbystření smyslů. Čáry museli nakonec ještě před vernisáží z veřejného prostoru umělci odstranit.

Interaktivní mapa: Pro podrobnosti o jednotlivých dílech a jejich přesnou polohu klikněte do mapy.

Související