Kapverdy a Azory jsou pro Čechy dostupné. Spojuje je Atlantik, sopečný původ a portugalština
Souostroví Kapverdy, složené z deseti vulkanických ostrovů, leží v Atlantickém oceánu u západního pobřeží Afriky, necelých 600 km od Senegalu. Je tam hodně znát portugalský vliv. Obyvatelé jsou většinou křesťané, kteří žijí v Kapverdské republice.
Azory tvoří souostroví, které patří k Portugalsku a nachází se také v Atlantském oceánu v oblasti Makaronésie, přibližně 1500 km od Lisabonu. Cestovatel a spisovatel Ondřej Raus ze Svitav se právě na tyto ostrovy postupně vydal a procestoval je většinou pěšky a s batohem na zádech.
Ze svých zážitků pak vytvořil dvě knihy: Kapverdy (téměř) po svých a Azory s podtitulem svatební cesta bez manželky.
„Při své první návštěvě Kapverdských ostrovů jsem byl jen klasickým turistou vyhledávajícím pohodlí hotelu a válení se na pláži. Nevěděl jsem proč, ale Kapverdy mě zaujaly natolik, že jsem si byl téměř jistý návratem na nějaký z těchto ostrovů. Po několika letech jsem se sem vrátil, ale už jen sám, s batohem na zádech, odhodláním ostrov projít a poznat místní obyvatele nejen z okolí hotelového komplexu,“ říká Ondřej Raus.
Jasně zelené Azorské ostrovy
Zásadní rozdíl mezi Kapverdami a Azory je ten, že Azory mají dostatek vody. To se projevuje na krásné zeleni, která je všude kolem. Naopak Kapverdy se potýkají s velkým nedostatkem vláhy.
Devět Azorských ostrovů se dělí se na tři skupiny, nejznámější ostrov je São Miguel. „Dostanete se tam přes Lisabon, odtud už trvá let maximálně hodinu a půl.
Jsou tam krásná sopečná jezera a překrásné výhledy. A samozřejmě gastronomie. Azory jsou známé výrobou sýrů. Je to v podstatě obrovská farma Portugalska. Padesát procent produkce známých portugalských sýrů totiž pochází z Azor. Všude jsou krávy, sýry jsem ochutnal, mléko i hovězí, všechno vynikající,“ popisuje cestovatel ze Svitav.
Přesto Ondřej Raus zůstává srdcem na Kapverdách. Tyto ostrovy ho prostě chytly za srdce především díky lidem, kteří tam žijí. Jaká polévka je tam nejoblíbenější? A které vzácné živočichy je tam možné vidět? Poslechněte si v záznamu pořadu.
Související
-
Popovídat si s gorilou horskou není nemožné. Ale jen hodinu a pouze v Ugandě
Největším turistickým lákadlem Ugandy je setkání tváří v tvář se vzácnými gorilami horskými. Do národního parku se ale dostane jedna osmičlenná skupina denně.
-
Cestovatel se zamiloval do chutí Asie. Namíchal je do gastro-cestopisu
Cestovatel, dobrodruh, producent a DJ Petr Dzingel na svých cestách sbíral kromě zážitků také poznámky o místních specialitách.
-
Přežijí s tím, co uloví. Kamenčákovi jezdí pro odpočinek do australské divočiny
Manželé Kamenčákovi žijí v Austrálii 40 let. Začátky pro ně byly velmi těžké. Emigrovali tam, ale neuměli anglicky. Přesto si oba našli práci a na místní život si zvykli.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.