Kdy sklidit cibuli a česnek? Když nať vadne a krček měkne

18. červenec 2023

Sklizeň cibule a česneku začíná přibližně v polovině července. Podle pardubického zahradníka Františka Hlubockého se čas sklizně cibule pozná jednoduše. „Poznáte to tak, že zelená nať cibule trochu ztratí barvu, vadne a polehává. V tu chvíli je ideální cibuli sklidit.“

Zahradník doporučuje odstranit nať přibližně tři centimetry nad nejužším místem: „Je lepší nechat jí trošku delší krček, jinak zahnívá.“

Na kroucení ocásků u česneku nespoléhejte

Pro sklizeň česneku platí podobná pravidla jako u cibule. Česnek většinou nepoléhá, ale když mu sáhnete na krček, a ten je měkký, je čas na sklizeň. Česnekáři říkají, že je lepší sklidit česnek o tři dny dřív, než o den později. Záleží ale samozřejmě na odrůdě.

Čerstvě sklizený česnek

„Různé poznávací metody v podobě kroucení a rovnání ocásků už dnes neplatí, každá odrůda se chová jinak,“ vyvrací mýty František Hlubocký.

Česnek je dobré skladovat ve větrané místnosti, třeba pod kůlnou, v nízkých přepravkách, vhodné jsou i ty z kartonu, které mají dole díry. Na sebe dávejte maximálně dvě vrstvy, ideální je vrstva jedna, uložená v přepravce v suchu a stínu.

Na prázdné záhony ředkev nebo saláty

Po sklizni můžete ještě naset na záhony zeleninu, kterou běžně sejete zjara. Může to být raná mrkev, pekingské zelí, různé ředkve - černé i bílé, vhodná je červená řepa, celoroční saláty nebo kedlubny. O něco později můžete naset ředkvičky. Ale na ty je ještě čas.

Nezapomeňte nově nasázenou nebo nasetou zeleninu přikrýt bílou textilií. „Bílá textilie je skvělá věc ze dvou důvodů: Drží vodu a brání přehřívání zeminy. Odráží silné sluneční paprsky, takže rostlinám v tomto horkém počasí bílá textilie uleví. Ocení ji třeba i nové jahody,“ uzavírá zahradník František Hlubocký.

Čím hnojit květiny i zeleninu uprostřed léta? Poslechněte si v záznamu pořadu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.