Kelty čeká Samhain. Předskokan Dušiček a Halloweenu uvede temnou část roku

26. říjen 2022

Začíná éra zimy a obav o vlastní existenci. Takový byl obvyklý pohled našich předků na období, které prožíváme. Tradici připomene Samhain v nasavrcké Zemi Keltů během posledního říjnového víkendu.

„Býval to konec starého a začátek nového roku. Samhain patřil mezi čtyři nejvýznamnější svátky. Je to takový zdroj pro Halloween a Dušičky. Známým zvykem je rozsvícení svíček, aby duše zemřelých nezabloudily a vrátily se zpátky do světa za oponou,“ popisuje emeritní předseda spolku Boii Lukáš Blažek.

To hlavní v sobotu

Základem Samhainu budou dětské dílny. Doplní je prohlídky skanzenu, koncert kapely a sobotní průvod s rituálem po 17. hodině. Následovat bude strašení pro malé, větší i nejotrlejší děti. Zájemci si ale musí včas zarezervovat přesný čas.

Keltové se ohřívají u ohně v keltském oppidu v Nasavrkách

Spolek Boii si mezitím dál připomíná 20 let fungování. „Za dobu naší existence programy pro děti prošlo přes 20 000 žáků a studentů. Expozici na zámku v Nasavrkách vidělo dalších 30 000 návštěvníků a ve skanzenu bylo od roku 2017 více než 40 000 návštěvníků,“ vyčísluje Blažek. 

Země Keltů není umístěná náhodně

Kousek od Nasavrk najdeme jediné východočeské keltské oppidum, takové pravěké město. „Skanzen pak představuje menší repliku oppida. Podobně ucelený nikde jinde na světě nenajdeme. Je to vykoupené obrovským úsilím dobrovolníků a členů spolku. Kořeny jeho aktivit sahají až do konce 80. let. Tehdy se uvažovalo o zpřístupnění archeologických nálezů z lokality v Hradišti u Českých Lhotic.“

Prvním počinem spolku podle Blažka byla keltská stezka Železnými horami. „Dodnes je přístupná a vede krásným údolím řeky Chrudimky od nasavrckého zámku až na oppidum. Řešili jsme, jak budou vypadat tabule, jaká jsou potřeba povolení. Všichni nám říkali, že jsme blázni a že nic takového jako skanzen není možné vytvořit.“

Novodobí Keltové na růžích nespí. „Díky podpoře Pardubického kraje a města Nasavrky se nám podařilo připravit další stavbu, tentokrát keltskou svatyni. Snad do roka a půl návštěvníky potěší. Uvažujeme o vzniku speciálního muzea pro nálezy. Chtěli bychom keltskou kulturu a civilizaci prezentovat uceleně.“

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související