Rozhlas se na točení s pamětníky hodí víc než televize. Šárka Kuchtová získala krajskou cenu

15. květen 2024

Cenu médií na slavnostním večeru pořádaném Pardubickým krajem převzala publicistka Českého rozhlasu. Ta posluchače bere na výlety po krásných místech, do historie a hlavně za aktéry událostí, které vstoupily do dějin.

Na jejím diplomu se píše: „Za mimořádné zásluhy v rámci zachování odkazu pamětníků, válečných veteránů a členů odboje, předávání jejich vzpomínek a odkazu dalším generacím.“ Co na to říká sama Šárka Kuchtová? „Cena médií mezi ostatními cenami je trochu jiná. Nepředává ji hejtman, ale opravdu regionální média. Byli tam lidé ocenění za záchranu života, celoživotní práci pro kraj. Bylo hezké být v jejich společnosti, protože oni něco dělají nad rámec svých povinností, svého zaměstnání. Prostě srdcaři, které to naplňuje.“

Pro ceny to nedělá

Když novináři dostávají ceny, je to podle Kuchtové vždycky trochu sporné. „Dobře odvedená práce novináře je taková, když vám všichni nadávají. Nikdo není spokojený. Tak se pozná, že kritika padla na dobrou půdu. Já se ale nevěnuji zpravodajství. Zabývám se regionální historií, publicistikou, což není takhle vyhrocené. Asi si takovou cenu člověk může převzít,“ usmívá se.

Rozhlasová redaktorka je původním vzděláním zeměměřička. K žurnalistice ji přivedla záliba v cestování. „Pak jsem teda vystudovala i novinařinu, kterou jsem dělala ještě před studiem. Dostali jsme se s přítelem a pozdějším manželem taky k humanitární práci. Po nějaké době se nám zdálo, že jsme dlouho pryč a že stárneme. Trochu jsme se usadili, narodily se nám děti, byť manžel cestoval dál. V regionu jsme už zůstali a našla jsem si cestu do rozhlasu.“

Zdroj: Východočeská televize V1

Už v dobách práce pro televizi tušila, že ji bude rozhlas bavit víc. „Celou dobu jsem cítila, že mi audio bude bližší. Práce s hlasem, jednodušší střih. Člověk si může vyjet sám, je to osobnější, intimnější. Na rozhovory nepotřebujete mít kameramana, dobré světlo. Stačí si opravdu jenom pohlídat, aby nefoukal vítr a nejezdily sanitky. Často natáčím se staršími lidmi, s pamětníky. Chodím k nim domů a ptám se jich na věci, na které by třeba sami nejradši zapomněli. To se pro rozhlas hodí víc než pro televizi.“

Souhra prací

Pro rozhlasové vysílání je potřeba, aby pamětníci povídali rychle, aby to odsýpalo, aby se dostali k jádru věci. „Často si ale natáčím jejich celý příběh, a pak z toho vystřihneme zajímavou, důležitou část v použitelném rozsahu. Krásně se mi doplňuje práce, kdy si daného člověka třeba na několik hodin natočím pro Paměť národa, udělám celý medailonek. V rozhlase můžu připravit dokudrama. Naberu si deníky, dopisy, záznamy, něco najdeme v archivech. Pak nám to načtou divadelní herci. Pohyb po regionu mi umožňuje taky to, že ho za ty roky docela dobře znám, orientuju se v tom. Znám lidi v institucích, kteří mi pomáhají. Mám ráda období druhé světové války. Náš šéf zase má rád obecně regionální historii a dává jí ten prostor ve vysílání.“

Na předávání cen se přišla podívat rodina i kolegové Šárky Kuchtové

Když došlo v roce 2022 k invazi Rusů na Ukrajinu, byl manžel Šárky Kuchtové v Kyjevě, kde natáčel pro Českou televizi. „My jsme tam dřív často jezdili, hodně jsme se orientovali na východ, na země bývalého Sovětského svazu. Pro mě to byla obrovská rána, co se stalo. Bylo potřeba reagovat na příliv uprchlíků. Mluvím dobře rusky, tak jsem mohla vypomáhat v té první vlně. Zaměstnalo mě to prakticky celý první rok. Dnes už to je přece jenom nějaká doba. Spousta rodin se tady nějak uchytila, našla si práci, šla dál anebo se vrátila zpátky. Někteří se vrátili do Charkova. Dál jsem s nimi v kontaktu a trnu hrůzou, co se tam děje. Nikdo netušíme, co bude dál.“

Přehled Cen Pardubického kraje

Cena Za zásluhy o Pardubický kraj

  • Eva Piknová, Jan Pikna a Vojtěch Stříteský za dlouholeté působení u hudebního festivalu Smetanova Litomyšl
  • Ida Kelarová za dlouholetou práci s romskými dětmi v oblasti školství a kultury
  • Hana Maturová za dlouholetou pomoc znevýhodněným dětem, spoluzakladatelka speciální školy Svítání pro handicapované děti s kombinovaným postižením v Pardubicích
  • Miloš Dempír za dlouholeté a záslužné působení ve funkci kastelána hradu Svojanov.
  • Jaroslav Folprecht za dlouholeté působení v oblasti státní správy i samosprávy, ředitel Krajského úřadu Pardubického kraje v letech 2000-2023

Cena Michala Rabase za záchranu

  • Pavel Borek za pravidelné a dlouholeté dárcovství krevní plazmy
  • Vladimír Faltus za obnovu základních životních funkcí souseda
  • In memoriam: MUDr. Jaroslav Kučírek za zřízení a vedení prvního oddělení ARO v kraji
Redaktorka Šárka Kuchtová přebírá cenu médií

Cena médií

  • redaktorka Českého rozhlasu Šárka Kuchtová
  • Jan Kočí za fotografické práce

Medaile hejtmana

  • bývalý disident Václav Blabolil
  • volejbalový trenér mládeže Zdeněk Němeček

Úřednický čin roku

  • projektová manažerka Kateřina Netolická za projekt Zlepšení služeb pro ohrožené děti v Pardubickém kraji
autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.