Klimatická změna, strach z budoucnosti. Brutální vedro funguje jako generační výpověď

31. srpen 2023

S koncem léta vstupuje do kin film, který se nedá jednoduše uchopit. Tak si to přál i jeho režisér Albert Hospodářský.

„Do jisté míry to je katastrofický film, černá komedie, drama s lehkou dávkou surrealismu. Tápání, hledání smyslu v dobách, kdy se nějaká kapitola lidského světa zdánlivě blíží ke konci. Jako divák mám sám rád, když mi autoři filmu dávají možnost vlastní interpretace. Možnost přelouskat si to po svém, najít si v tom něco vlastního. S tímhle záměrem jsem se snažil pracovat i já.“

Bez bratra by to nešlo

Celý film stojí a padá s bratrem režiséra, který ztvárnil hlavní roli. „Byl mou hlavní inspirací, proč jsem se do toho příběhu pustil. Jde o určité zrcadlo celé naší generace. Má sílu a schopnost to předat. Je dostatečně čitelný a výrazný. Od začátku bylo jasné, že to nikdo jiný hrát nemůže. Jako dva dominantní bratři občas máme tendenci se porafat, ale v zásadě to bylo skvělé. Ve filmu hrají lidé z mého okolí, kterým jsem naprosto důvěřoval. Znám jejich rozsah emocí, které jsou schopní cítit a předvést. Bylo to hodně rodinné, chvilkami divoké natáčení.“

Režisér Albert Hospodářský

O co vůbec jde? Svět ohrožuje sluneční úlomek na cestě k Zemi. Tou dobou uvízne osmnáctiletý mladík cestou na chalupu v neznámém městě. Potkává různé podivíny a musí se smířit s realitou světa. Snímek se minimálně z poloviny odehrává v Pardubicích. „Jedna situace v tom snímku, která mě inspirovala, vychází z reality a odehrává se právě v Pardubicích. Bylo to pro mě skvělé vodítko. Místo, kam to můžu zasadit. Párkrát jsem tam jel, abych víc nasál prostor a energii. Taky jeden z našich producentů Ondřej Lukeš je rozený Pardubičák,“ podotýká Hospodářský.

Brutální vedro získalo zvláštní uznání poroty na karlovarském filmovém festivalu a uvedla ho i Letní filmová škola v Uherském Hradišti. „Ohlasy jsou ve své podstatě spíš pozitivní. To negativní si člověk nesmí moc pouštět k tělu. Většinu času jsem hlavně radostný. Teď už hledám, jaký bude ten další projekt a další kreativní pohyb.“

Vedro v pozadí

Režisér volil název filmu podle toho, aby úderně a odvážně symbolizoval stav mysli. „Brutální vedro tam opravdu fyzicky je, ale jde hlavně o duševní rozpoložení. Snažil jsem se zachytit úzkost a obavy z budoucnosti jako generačně sdílený prvek. Pramení z environmentální nejistoty a neschopnosti to vnitřně pojmenovat a vyřešit, smířit se s tím.

U toho musel Hospodářský hlídat, aby nesklouznul k agitačnímu filmu. „Spíš vytvářím pocit, který jde z lidí, co jsou kolem mě. Určitě je přiznaně subjektivní. Chtěli jsme říct něco o sobě a když budeme mít štěstí, odrazí to obecnou zkušenost.“

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související