Knižní novinky, které stojí za to přibalit do kufru. Tipy přímo od knihkupce
Na prázdniny s dobrou knížkou, která nebude v kufru přítěží? Pár tipů jsme dostali od pardubického knihkupce Petra Bažanta, který na dovolenou cestuje spíše s tenčí knižní variantou. A jak poznat dobrou knihu v současné nepřeberné nabídce?
„Je pravda, že kvalita některých detektivek nebo knih pro děti velmi pokulhává. Mnohé může napovědět vnitřní přebal, kde je popis knihy. Když tam čtete jen samé obecné superlativy, něco tam nehraje. A všichni to znáte. Když se do knihy od první stránky začtete tak, že přestanete vnímat okolí včetně partnera, je to znak kvality,“ usmívá se Petr Bažant.
Novinky z Pardubic a okolí
O prázdninách lidé chodí do knihkupectví méně, zato si odnášejí více knih. To je postřeh pardubického knihkupce Petra Bažanta, který doporučuje několik prázdninových knižních tipů.
Jednou z novinek pardubické spisovatelky Ivy Tajovské je kniha A lampa ještě hořela. Je to osobní příběh hrdinky Oldřišky. Její příběh se odehrává na pozadí toho, co se dělo v bývalém hotelu Veselka za života Jana Kašpara a později za 2. světové války. Podle Petra Bažanta to není náročná literatura, hodí se pro prázdninové čtení. Zajímavá pro patrioty je i tím, že se odehrává právě v Pardubicích.
Detektivky táhnou, kvalita je různá
„Na dovolenou určitě detektivku doporučuji. Odreagujete se a zároveň jste nuceni přemýšlet. Severské detektivky jsou stále velmi oblíbené, ale já nabízím tu, která se opět odehrává na Pardubicku. Autorka Kristýna Trpková žije a píše v Holicích. Její detektivky se odehrávají v tomto městě a v okolí. Název její nejnovější knihy je Vesnice a odehrává se ve vesnici Lipová, kde se našly lidské ostatky pohřešovaného dítěte. A víc už si přečtěte sami,“ láká k četbě knihkupec.
Pro čtenáře, kteří se zajímají o život ve vzdálených krajích, doporučuje Petr Bažant knihu spisovatelky Pavly Smetanové. Ta žije na Korfu a píše o zkušenostech lidí, kteří také žijí v zahraničí. Kniha se jmenuje Celej svět je rodná hrouda a má podtitul Češi a Češky v cizině.
Jsou to rozhovory s Čechy, kteří trvale žijí velmi daleko za hranicemi své vlasti, například v Brazílii nebo v Kataru. Ukazuje skutečný obrázek země založený na letitých zkušenostech.
Související
-
Tlačil ji čas i břicho. Spisovatelka další detektivku stihla těsně před porodem
Psaní je pro ni jako relax, jako ventil. Tvořit začala až na mateřské dovolené. Kristýna Trpková se stará o tři malé děti a vydala už stejný počet knížek.
-
Které knihy mizí z regálů a budou ještě dražší? Máme tipy od knihkupce
Knihkupec Petr Bažant nosí rozečtenou knihu stále při sobě. V Radioporadně se rozpovídal nejen o knižních novinkách, ale také o tom, jak to bude se zdražováním knih.
-
Moje básničky leží v šuplíku. Zato kuchařka jde na dračku, říká spisovatelka
Čtenáři momentálně vyhledávají spíše pohodové knihy. Depresivní a náročné čtivo podle spisovatelky Danky Šárkové na odbyt příliš nejde.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.