Kovárna čp. 20 v Mravíně

8. srpen 2014

Malou obec Mravín, s dvacítkou stálých obyvatel, najdete mezi Luží a Vysokým Mýtem. Bývalou kovárnu nepřehlédnete, stojí jen pár metrů od malé návsi s rybníčkem.

Patrová kovárna pochází podle archivních materiálů až z 90. let 19. století, i když na první pohled vypadá ještě starší. Budova je postavená z lomové opuky, typické i pro další historické stavby v obci.

Současný trojdílný půdorys, charakteristický pro vesnické domy, získala přestavbou z kovářské dílny, kdy došlo k úpravě podsíně (dříve přístřešku na kování koní) na prostornou komoru.

Stopy po obloucích

Podobu podsíně, kterou dříve tvořil otevřený prostor, prozrazují dochované záklenky - oblouky na severní a západní straně.

Oblouky původní podsíně pro kování koní

Patro objektu původně sloužilo zřejmě jako sýpka. Stejně tak tomu bylo i v případě jiných kováren, protože se do patra dostávalo teplo z kovárenského provozu v přízemí.

Dnes mravínská kovárna slouží jako obytný dům i divadelní zkušebna zároveň. Hlavně v létě se sem sjíždí členové divadla „Julie a spol.“

autoři: jsl , BRA
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

moderátor Jan Pokorný

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.