Křečovým žilám svědčí sedavý způsob života. Hýbejte se, protahujte se, choďte, vzkazuje Kateřina Cajthamlová
Křečové žíly neboli varixy bývají často na dolních končetinách. Jde o rozšířené žíly, které zřetelně vystupují na povrch. Řadí se mezi civilizační choroby.
V dnešní době křečové žíly představují nejčastější cévní onemocnění. Častěji jimi trpí obyvatelé vyspělých zemí, z toho 40 % žen a 20 % mužů na evropském území.
Příčiny a vznik varixů
Žilní stěna na rozdíl od stěny tepenné je vybavená prakticky nulovým svalovým systémem. „Jediné, co pomáhá, aby se krev pumpovala z dolních končetin žilami zpátky do srdce a okysličovala se, je naše svalová činnost,“ vysvětluje Cajthamlová. „Trochu pomáhá elasticita žil. Jako prevence je proto dobré dolní končetiny používat, jsou nejvíc zatížené gravitací.“ Ke vzniku varixů přispívá:
- sedavé zaměstnání a málo pohybu
- u žen nošení bot s vysokými podpatky
- hormonální změny (progesteron negativně ovlivňuje elasticitu žil, ženy ho mají hodně během menstruačního cyklu nebo těhotenství)
- obezita
- dědičnost
„Pokud máte sedavé zaměstnání, občas vstaňte, projděte se, protáhněte se, zatelefonujte si ve stoje nebo při chůzi,“ vybízí Kateřina Cajthamlová. „V rodině se sníženou elasticitou jsou dispozice k varixům velké. V podstatě vzniknou, ať se budete snažit jakkoli.“
Dalším problémem v žilách jsou chlopně, které brání krvi vrátit se zpátky. „A pokud dojde k nedomykavosti, neboli chlopně netěsní, dochází zase k tomu, že krev se gravitací vrátí zpátky, roztáhne žílu a je problém,“ vysvětluje známá lékařka.
Příznaky křečových žil
Mezi nejčastější a první příznak patří otoky dolních končetin. Přestane odcházet krev, a tudíž se v nohou hromadí odkysličená krev.
Dalším viditelným projevem je vznik vyboulenin nebo zhoršené hojení v oblasti dolních končetin.
Kvůli zpomalené cévní činnosti se mohou tvořit plísně na nehtech nebo mezi prsty.
Léčba varixů
Nejlepší léčba je prevence. Důležitá je pravidelná fyzická aktivita, vyvážený jídelníček, nepít alkohol, nekouřit, nohy dávat do zvýšené polohy. Preventivně si můžete nechat žíly vyšetřit na angiologii.
Pomáhají jednoduché cviky: chůze, plavání, jízda na kole, kroužení kotníků nejlépe vleže na zádech, kdy ještě zvednete nohy nahoru.
Existuje mnoho léků, které mohou zlepšit funkci žil. Cévní specialista by měl říct, jaké varixy máte, kde je máte a podle toho nasadit léčbu. Začíná se kompresivní terapií, používají se stahovací punčochy nebo elastická obinadla. Místa se doporučuje mazat podpůrnými mastmi a gely.
Další možnost je ošetření laserem, který uzavírá postižené žíly, aniž by došlo k poškození okolních struktur. Zákrok je bezbolestný, rychlý a nevyžaduje celkovou anestezii. Další možnost je slepení žil pomocí speciálního lepidla.
Čtěte také
Nejnovější metodou je ošetřování kmenových žil radiofrekvencí, kdy se do žíly zavede sonda, která má za úkol uzavřít žílu.
„A když tohle všechno nepomůže, je na řadě chirurgické řešení. Variant je několik. Pokud se jedná o metličky, používá se velmi často tzv. sklerotizace. Pokud jsou zasaženy konkrétní velké žíly, přichází na řadu operace v celkové anestezii,“ doplňuje Kateřina Cajthamlová.
Jak funguje sklerotizace metliček? Jak je to s operacemi po 70. roce života? Musí křečové žíly bolet? Jaké babské rady mohou pomoct? Poslechněte si doktorku Kateřinu Cajthamlovou v pořadu Vesele a zdravě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka