Křížem krážem s kostitřasem. Nemá přehazovačku a na hrbolech vás proklepne
Vysoké kolo používá Ivan Burkert jako svůj oblíbený dopravní prostředek. Když na něm vyjede, urazí rovnou tisíce kilometrů. Teď třeba zkusil klikatou trasu od pramene Labe až na sever Skotska.
„Bláhově jsem si myslel, že je Evropa rovná, ale pod Bruselem začínají Ardeny. Některé kopce byly tak prudké, že prostě vyjet nešly. Musel jsem se tedy projít. Převody vysoké kolo opravdu nemá. A při sjezdech na hrbolatých silnicích to bývá i trochu nebezpečné. Ale dá se to zvládnout, když člověk nekvaltuje. Při nastupování používáte stupátko na zadní části rámu, kterému se říká špaček,“ popisuje cestovatel.
Pětkrát a dost? Asi ne
Jeho první cesta vedla už před lety do Santiaga, následovala trasa do Říma oklikou přes Istanbul, pak norský mys a před dvěma lety Petrohrad. „Každý den si večer anebo v noci po dojezdu píšu zážitky do deníku. Pak je vydávám knižně. Santiago de Compostela jsem měl v hlavě jako poutní cestu. Ty další jsem volil podle místa na mapě. Mou touhou zůstává Jadran.“
V průměru urazí dobrodruh na kostitřasu asi 130 kilometrů denně. „Vydal jsem se přes Německo a státy Beneluxu. Pokračoval jsem pod Paříž a přes zámky na Loiře do Normandie. Odtamtud jsme se přepravili trajektem do Anglie a následně do Irska a Skotska. Počasí v kontinentální Evropě jsme měli výborné. Pak nás dohnalo na ostrovech. Některé etapy připomínaly spíš vodní sporty.“
Není na to úplně sám
Burkertova výprava se skládá ze dvou členů. „Jeden šlape na kole, druhý řídí a obstarává spoustu dalších věcí. Já jsem jenom cyklista a zapisovatel zážitků. Doprovodné vozidlo máme polepené logem Na kole dětem, což je cyklotour na podporu onkologicky nemocných dětí. Letos se jela už podesáté.“
Teď by velocipedista chtěl naučit jezdit svou dceru, švagrovou anebo manželku. „Není to zase nic tak strašného. Jenom jste trochu výš a pořád se vám točí šlapky,“ usmívá se.
Související
-
Jako magnet. Vysoké kolo přitahovalo pozornost i déšť
Loňský rok byl sice extrémně suchý, ale cestovatel Ivan Burkert na něj má úplně jiné vzpomínky. Na vysokém kole cestoval do Norska a zažil, jak může vypadat, když s...
-
V Americe vyměnil kolo za batoh. Nosí ho dodnes
Dnešní host je vyučený truhlář a cestovatel. Když se to všechno spojí dohromady, vznikne zajímavý nápad. Na vlastnoručně vyrobené lodi doplout až do Hamburku.
-
Do Nových Hradů za uměním, jeleny i koly
„České Versailles“ nebo „Malý Schönbrunn“. Tak lidé říkají zámku v Nových Hradech. Jeho areál ovšem nabízí i to, co ve Francii nebo Rakousku nenajdete.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka