Kupujete nový kotel? Počítejte i s novým komínem!

21. říjen 2024

Pokud měníte starý kotel na tuhá paliva za nový, počítejte s tím, že úpravy se budou týkat i komínu.

„Dříve to bylo jednoduché. Kotel byl konstrukčně jednoduchý, a hlavně vysokoteplotní, to znamená, že to hořelo, ať už se kotel napojil do jakéhokoliv komína. Teď to je pro nás kominíky mnohem složitější, staré komíny na nové nízkoteplotní kotle nestačí,“ konstatuje kominík Luboš Petříček.

Mouchy nízkoteplotních kotlů

„Čím máte větší teplotu, tím je spalování dokonalejší. A spalování při nízkých teplotách prostě nemůže být dokonalé, tudíž ani ekologické,“ zamýšlí se kominík Petříček a dodává:

„Dnes se klade obrovský důraz na kvalitu komína, protože kotle se vyrábějí z důvodu ekologie nízkoteplotní. Teploty spalin jsou tedy velmi nízké. Když jdou ale spaliny ze spotřebičů na pevná paliva do komína, tak v komíně nesmí zkondenzovat, z kouře se nesmí stát v komíně voda. To je jedno z dalších nařízení. Ale ty teploty jsou tak nízké, že se to stává.“

Výměna kotle za kulaté razítko

Na nový kotel musí mít majitel v ruce novou revizní zprávu, což je v podstatě záruka.

Majitel musí dostat revizní zprávu s kulatým razítkem. Musí ji dostat od kominíka, který má revizní zkoušky. Podmínkou je kromě úspěšně složené zkoušky pět let praxe v oboru.

„Abych navrhl spalinovou cestu správně, musím doložit výpočet, který ukáže, jak spotřebič bude fungovat v plném a naopak minimálním výkonu, zda nebude dehtovat, a podobně. Pokud to spočítám špatně, jde zodpovědnost za mnou, tedy za kominíkem,“ popisuje kominík Luboš Petříček.

Co je levnější? Dřevo, pelety, plyn nebo elektřina? Poslechněte si víc v záznamu pořadu.

Spustit audio

Související