Kuřecí stehna na staročeský způsob. Poctivá česká kuchyně připravovaná ze samých úžasných dobrot

S trochou nadsázky by se dalo říct, že kuře je takový novodobý králík. Poté, co se snížil počet drobných chovatelů králíků, získalo kuře v českých domácnostech podobnou pozici díky snadné úpravě, cenové dostupnosti a lahodné chuti. Kdo by neměl rád jemné, křehké a lehce stravitelné kuřecí maso?

Kuřecí maso je vhodné pro jakoukoliv tepelnou úpravu - jednoduchou i náročnou.

Ingredience
  • horní kuřecí stehna
  • hrst sušených švestek
  • hrst vlašských ořechů
  • hrst rozinek
  • 4 lžíce povidel
  • citrón
  • sůl
  • pepř

Dnes pro vás máme hodně zajímavý recept, udělejte si kuřecí stehna na staročeský způsob.

Kuře - to je klasika. Buď pečené nebo smažené, s pěkně křupavou kůžičkou, nebo i dušené a vařené, jako v tomto receptu.

Pro svou jemnou chuť, nízké množství tuku, obsah bílkovin, lehkou stravitelnost se kuřecí maso těší u nás oblibě. Kromě prsou připravujeme nejčastěji stehna s kůží i bez ní.

Postup:
V hrnci na oleji orestujeme nasekanou cibuli. Horní kuřecí stehna vykostíme, očistíme a nakrájíme na menší kousky. Ochutíme solí a pepřem a dáme do hrnce k cibuli. Přidáme vlašské ořechy, rozinky a překrojené sušené švestky. Pak přidáme povidla, která chvíli restujeme a po chvíli je zalijeme vodou nebo vývarem.
Maso na mírném plameni podusíme. Nakonec přilijeme šťávu z poloviny citronu. A dochutíme. Solí, pepřem, cukrem.

Kuřecí stehna koupíme porcovaná nebo pod názvem paličky, a to chlazená či mražená. Seženeme je v řeznictvích, drůbežích prodejnách a v mrazácích v obchodech s potravinami. Chlazená kuřecí stehna skladujeme v ledničce maximálně 4 dny, mražená v mrazáku do jednoho roku.

Dobrou chuť!

autor: KAB

Související

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.