Lékaři mají speciální kameru. Oko zvětší až na půl metru

23. květen 2019

Zdravé lidské oko dokáže přijmout až devadesát procent informací, proto je považováno za nejdůležitější smyslový orgán.

Moderní životní styl a nové komunikační technologie jsou pro lidské oko dlouhodobou zátěží. Včasné odhalení raného stádia očního onemocnění může předejít vážnému poškození zraku a nabídnout účinnou léčbu s minimálním rizikem komplikací.

„Těší mě, že lidé chodí častěji na preventivní prohlídky, než před lety,“ pochvaluje si lékař Vladimír Korda. Pravidelnou návštěva u očního specialisty by měla být minimálně jednou za dva roky. Po čtyřicátém roce života pak jednou za rok.

Jak pracuje digitální fundus kamera?

Za jednu z nejdůležitějších diagnostických metod lékaři považují vyšetření očního pozadí. „Ještě občas se v ordinacích můžeme setkat s přístrojem oftalmoskop, pomocí kterého se zkoumá sítnice. Rád bych ale zmínil, že už máme nový přístroj, který vyfotí detaily očního pozadí s několikanásobným zvětšením. Tato digitální fundus kamera dokáže zvětšit nejdůležitější část centrální krajiny sítnice z dvou milimetrů až na půl metru.

Díky tomu mnohem dříve zjistíme jakoukoliv chorobu očního pozadí, která je teprve v počátečním stádiu. Toto považuji za velký přínos nových zařízení,“ vysvětluje Vladimír Korda. Běžně se k vyšetření ještě stále používá štěrbinová lampa a tomograf OCT.

Na snímku z elektronového mikroskopu je patrné, že sítnici tvoří světlocitlivé buňky - tyčinky a čípky

Dotazy posluchačů

Vnučka, které je deset let i přesto, že nosí brýle, čím dál častěji sleduje televizi hodně zblízka. Máme podezření, že se jí zhoršil zrak. Je pravda, že se za poslední dva měsíce velmi rychle vyrostla. Může zhoršení zraku souviset s rychlým růstem, třeba v pubertě?

„Ano, zde je s prudkým růstem úzká spojitost. U vnučky se podle popisu jedná o krátkozrakost, která se v důsledku toho, jak organismus během dospívání roste, zhoršuje. S tělesným růstem se zvětšují i tkáně v oku a tím pádem se prodlužuje axiální délka oka. Následně potom narůstá i hodnota dioptrií. Tato vada ještě není zastavena, bude určitě pokračovat,“ odpovídá oční lékař.

Mám třicetiletého syna, který je barvoslepý. Dá se s tím ještě něco dělat, nebo ne? Omezuje ho to v zaměstnání, kde pracuje jako elektrotechnik s různě barevnými kabely.

„Všechny tyto choroby jsou vrozené a v oku už naprogramované, v celé části zrakové dráhy. Na tuto nemoc léčba neexistuje, ani se nedá operovat. Také hodně záleží na stupni závažnosti. Mezi ty mírnější patří porucha barvocitu, trpí jí až osm procent mužů. Je to tak geneticky dané. Ženy jen minimálně.“

Jak ulevit unaveným očím?

Mezi civilizační choroby patří i chronická únava očí. Vzniká hlavně u obrazovek počítače a televizorů, kde trávíme čím dál tím více času. Máme pro vás pár tipů, jak ulevit očím:

  1. Při práci u počítače, u televize nebo při čtení se udržujte svěží. Během každé hodiny alespoň na 5 minut oči odtrhněte od monitoru či knihy a dívejte se do dálky nebo oči prostě zavřete.
  2. Pravidelně mrkejte. Mrkání pomáhá zvlhčovat rohovku a chrání tak oči před vznikem tzv. syndromu suchého oka.
  3. Pokud řídíte auto a čeká vás dlouhá cesta, během jízdy pravidelně zaostřujte svůj zrak krátkým pohledem na palubní desku. Tím uvolníte oční svaly a zabráníte jejich přetížení.
autor: Věra Říhová
Spustit audio

Související