Slzí a pálí vás oči? Máme rady, které pomůžou

18. listopad 2014

Je to jedna z nejčastějších potíží, se kterou lidé přicházejí k očnímu lékaři. Podle zkušeného očního lékaře Vladimíra Kordy je to proto, že naše oči nejsou stavěné na takovou námahu.

Většina z nás v současné době hledí mnoho hodin na monitor počítače. To znamená na krátkou vzdálenost. Dříve vykonávali lidé zcela jiné činnosti a oči jim posloužily spíše na delší vzdálenosti. Pro naše oči je těžké se s tím vyrovnat…

Chronická únava očí vzniká zejména u obrazovek počítačů a televizorů, kde trávíme čím dál tím více času. Předcházejte proto tzv. syndromu počítačového vidění.

Zde je pár tipů, jak na to:
  • Při práci u počítače, u televize nebo při čtení se udržujte svěží. Během každé hodiny alespoň na 5 minut oči odtrhněte od monitoru či knihy a dívejte se do dálky nebo oči prostě zavřete.

  • Pravidelně mrkejte. Mrkání pomáhá zvlhčovat rohovku a chrání tak oči před vznikem tzv. syndromu suchého oka.

  • Pokud řídíte auto a čeká vás dlouhá cesta, během jízdy pravidelně zaostřujte svůj zrak krátkým pohledem na palubní desku. Tím uvolníte oční svaly a zabráníte jejich přetížení.

Jak s preventivním přístupem udržíte své oči zdravé:

Dodržujte pravidelné preventivní oční prohlídky u svého osobního očního lékaře. Pokud máte oční vadu, je vhodné preventivní prohlídku zraku absolvovat jednou za 2 roky, po 40.roce navštěvujte svého očního lékaře každý rok.

Detailně se zajímejte o všechny oční zdravotní problémy celé své rodiny, zejména svých rodičů, sourozenců a dětí.

Dodržujte zásady zdravého životního stylu.

Ve stravě nezapomínejte na pravidelný přísun vitamínů, minerálů a stopových prvků, které chrání váš zrak.

Chraňte své oči při činnostech, kdy si je můžete poranit nebo jinak poškodit (práce, sport, UV záření atd.)

Vladimír Korda

Ostrý zrak závisí na dostatečném přísunu zdravé a vyvážené stravy, včetně vitamínů, minerálů, stopových prvků. Velmi důležité jsou vitamíny A, C a E, strava bohatá na omega mastné kyseliny a listová zelenina. Lutein a zeaxantin navíc chrání žlutou skvrnu a sítnici oka. Velmi důležitá je i oční hygiena, protože správná péče o oči je pomáhá chránit před chronickou únavou, stresem a infekcemi.

Pozor! Kouření a alkohol významně poškozují zdraví i vaše oči.

autor: jsl
Spustit audio