Letní seriál: Ze Lhoty do Lhoty

V Mokré Lhotě mají vody dost

Mokrou Lhotou sice žádný potok neprochází, ale jak už z historického názvu vyplývá, sucho tuhle malou vesničku u Nových Hradů nikdy příliš netrápilo.

Mokrá Lhota je místní část obce Nové Hrady na Vysokomýtsku. K novohradskému zámku je jen něco přes kilometr a není bez zajímavosti, že asi po dalších čtyřech kilometrech dorazíte do Suché Lhoty. Mokrá Lhota je půvabná vesnička, s historickou architekturou a tradičními zemědělskými staveními, která stojí hlavně podél silnice. Na katastrálním území Mokré Lhoty leží také osada Rybníček.

Málo známá historie

O dávné minulosti Mokré Lhoty se toho moc neví. Vznik osady ale určitě souvisí s historií Božího Domu, jak se sousední Nové Hrady kdysi jmenovaly. Na dnešním Zámeckém kopci si totiž v 15. století nechal zbudovat Zdeněk Kostka z Postupic hrad a osada Boží Dům postupně získala nové jméno, „Nové Hrady“. Dominantou této obce je známý rokokový zámek, který přes 20 let vlastní rodina Kučerových.

Historických fotografií Mokré Lhoty není mnoho, pohled na centrum obce

Jedna z prvních písemných zmínek o Mokré Lhotě souvisí s historií nedaleké obce Příluka. Ta je společně s Mokrou a Suchou Lhotou připomínaná jako lenní osada, zápis se vztahuje k závěru 14. století. 

Historických fotografií Mokré Lhoty se příliš mnoho nezachovalo. „Zkrátka a dobře, Mokrá Lhota byla vždy osadou zemědělců, kteří se věnovali hlavně tvrdé práci. Na focení neměli ani myšlenky, ani techniku,“ dodává s úsměvem Miloslav Háněl, který se v Mokré Lhotě narodil a bydlí tam celý život.

Mokrá Lhota se příliš nemění. „Dnes v obci trvale žije 60 lidí, obec má 36 domů, z toho 11 využívají chalupáři,“ vysvětluje rodačka Božena Mihová. „Nové domy v Mokré Lhotě moc nepřibývají, v současné době se jeden staví, ale i tak musí zapadat do vesnického prostředí.“

Statek z Mokré Lhoty na Veselém Kopci

Se statkem z Mokré Lhoty se můžete setkat v Muzeu v přírodě Vysočina na Veselém Kopci u Hlinska. Do skanzenu byla přenesena část tohoto stavení z poloviny 18. století. Usedlost na Veselém Kopci dnes tvoří obytné stavení z opukového zdiva, s uzavřeným dvorem a chlévy.

Vybavení Statku z Mokré Lhoty je situováno do 50. let 20. století. V této době ji vlastnili soukromí zemědělci, manželé Jan a Marie Hruškovi. Se syny Janem a Vlastimilem hospodařili na dvanácti hektarech polí a dvou hektarech lesa. Rod Hruškových žije v Mokré Lhotě dodnes.

Interaktivní mapa: Prohlédněte si všechny Lhoty v kraji. V těch oranžových už jsme byli! Klikněte do mapy pro víc informací.

autor: BRA
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.