Letní seriál: Ze Lhoty do Lhoty

V Mokré Lhotě mají vody dost

Mokrou Lhotou sice žádný potok neprochází, ale jak už z historického názvu vyplývá, sucho tuhle malou vesničku u Nových Hradů nikdy příliš netrápilo.

Mokrá Lhota je místní část obce Nové Hrady na Vysokomýtsku. K novohradskému zámku je jen něco přes kilometr a není bez zajímavosti, že asi po dalších čtyřech kilometrech dorazíte do Suché Lhoty. Mokrá Lhota je půvabná vesnička, s historickou architekturou a tradičními zemědělskými staveními, která stojí hlavně podél silnice. Na katastrálním území Mokré Lhoty leží také osada Rybníček.

Málo známá historie

O dávné minulosti Mokré Lhoty se toho moc neví. Vznik osady ale určitě souvisí s historií Božího Domu, jak se sousední Nové Hrady kdysi jmenovaly. Na dnešním Zámeckém kopci si totiž v 15. století nechal zbudovat Zdeněk Kostka z Postupic hrad a osada Boží Dům postupně získala nové jméno, „Nové Hrady“. Dominantou této obce je známý rokokový zámek, který přes 20 let vlastní rodina Kučerových.

Jedna z prvních písemných zmínek o Mokré Lhotě souvisí s historií nedaleké obce Příluka. Ta je společně s Mokrou a Suchou Lhotou připomínaná jako lenní osada, zápis se vztahuje k závěru 14. století. 

Historických fotografií Mokré Lhoty se příliš mnoho nezachovalo. „Zkrátka a dobře, Mokrá Lhota byla vždy osadou zemědělců, kteří se věnovali hlavně tvrdé práci. Na focení neměli ani myšlenky, ani techniku,“ dodává s úsměvem Miloslav Háněl, který se v Mokré Lhotě narodil a bydlí tam celý život.

Mokrá Lhota se příliš nemění. „Dnes v obci trvale žije 60 lidí, obec má 36 domů, z toho 11 využívají chalupáři,“ vysvětluje rodačka Božena Mihová. „Nové domy v Mokré Lhotě moc nepřibývají, v současné době se jeden staví, ale i tak musí zapadat do vesnického prostředí.“

Statek z Mokré Lhoty na Veselém Kopci

Se statkem z Mokré Lhoty se můžete setkat v Muzeu v přírodě Vysočina na Veselém Kopci u Hlinska. Do skanzenu byla přenesena část tohoto stavení z poloviny 18. století. Usedlost na Veselém Kopci dnes tvoří obytné stavení z opukového zdiva, s uzavřeným dvorem a chlévy.

Vybavení Statku z Mokré Lhoty je situováno do 50. let 20. století. V této době ji vlastnili soukromí zemědělci, manželé Jan a Marie Hruškovi. Se syny Janem a Vlastimilem hospodařili na dvanácti hektarech polí a dvou hektarech lesa. Rod Hruškových žije v Mokré Lhotě dodnes.

Interaktivní mapa: Prohlédněte si všechny Lhoty v kraji. V těch oranžových už jsme byli! Klikněte do mapy pro víc informací.

autor: BRA
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.