Letní Zálety Aleny Zárybnické

1. červenec 2017
Alena Zárybnická

Zálety Aleny Zárybnické budou ve vysílání Českého rozhlasu i o prázdninách. Během července a srpna vám nabídneme každou neděli po deváté dopolední to nejlepší z dosavadních dílů. Při té příležitosti jsme položili autorce tohoto oblíbeného pořadu několik otázek.

Posluchači se asi ptají, podle čeho si vybíráš hosty do Záletů. Máš úplně volnou ruku nebo s někým spolupracuješ?
Vždycky mě na tom člověku musí něco zaujmout, ať už ten tip přijde zvenčí, nebo si vymyslím konkrétního člověka sama. Vždycky se ptám, jestli kromě jedné zásadní věci, o které se budeme bavit, jestli je tam ještě něco dalšího. Pravdou je, a to řekl hned někdo na začátku našeho vysílání při přehledu jmen těch, které si zvu, že se zdá, že Zálety jsou místem, kde se setkávají dobrodruzi, sportovci, lidi nadšení přírodou atd. Je to asi pravda, protože k přírodě já mám hodně blízko. Je to pro mě přirozenější povídání než o vážné hudbě, o které nic nevím.

Meteoroložka a moderátorka Alena Zárybnická

Na druhou stranu musím říct, že jsme v Záletech měli i vynikajícího architekta a že díky času, který jsem strávila přípravou toho rozhovoru, jsem se hodně dozvěděla, což je jeden z nejpozitivnějších vlivů Záletů na mě samotnou. Zálety mě totiž přinutí nikde nelítat, sednout si na zadek a přemýšlet, hledat si jednak témata a pak se s nimi seznámit tak, aby ten náš rozhovor mohl plynout úplně přirozeně.

Které díly vám o prázdninách nabídneme?
 
  • 2.7. Pavel Pavlíček - kaktusář
  • 9.7. Šárka Kuchtová - novinářka
  • 16.7. Jiří Prokop - učitel žijící léta v Japonsku
  • 23.7. Lenka Klicperová - novinářka
  • 30.7. Josef Hepnar - náčelník Horské služby Orlické hory
  • 6.8.  Zdeněk Hák - horolezec
  • 13.8. Hana Matějková - interiérová designerka
  • 20.8. Jiří Blažek - oční lékař
  • 27.8. Dagmar Pecková - pěvkyně

Jaký je Alena Zárybnická rozhlasový posluchač?
No, rozhodně ne kritický. Nikdy jsem ani kritická nebyla a o to míň teď, když vím, jak složité je, aby člověk ze sebe vypravil větu, která má podmět a přísudek. Jsem spíš posluchačem, který loví témata. Nevím, jaký je obecně posluchač Českého rozhlasu, ale já vyhledávám věci, o kterých si myslím, že by mě mohly zaujmout na webovém vysílání. Vracím se zpátky do archivu, než abych byla přítomna v ten konkrétní čas na tom správném místě a slyšela vždycky to, co mě zajímá. Já jsem asi takový archivář. Když mě něco zaujme, tak si to ráda pustím.